Transplantace a podmínky

Edukace na míru pomohla čekatelům na transplantaci

Pacienti se selháním ledvin, kteří jsou vhodnými kandidáty na transplantaci bývají často zahlceni odbornými informacemi ohledně svého onemocnění i budoucí transplantace. Američtí vědci z biomedicínského institutu v Los Angeles vyvinuli výukový počítačový program s názvem „Vaše cesta k transplantaci“. Má pomoci pacientům s chronickým onemocněním ledvin snáze porozumět všem informacím o jejich onemocnění a transplantaci a lépe se připravit na náročný zákrok i život po něm.

Dávkování informací podle výsledků kvízu

Program přizpůsobuje vzdělávání pacientům na míru pomocí online kvízu, který ve čtyřech různých časových bodech hodnotí znalosti pacientů a jejich připravenost k transplantaci. Po vyplnění kvízu pacienti pokračují vhodným vzdělávacím modulem programu, který v daném okamžiku odpovídá jejich znalostem a motivaci. Moduly obsahují video a edukační matriály k transplantaci ledvin, kontakty na podpůrné pacientské skupiny a telefonické koučování. Autoři projektu svůj výukový program otestovali u více než 800 pacientů v kalifornském transplantačním programu.

Program usnadňuje přípravu na transplantaci

Výsledky ukázaly, že pacienti, kteří prošli programem, byli významně lépe připraveni na transplantaci ledvin a měli hlubší znalosti o transplantaci ve srovnání s těmi, kterým byla poskytnuta pouze standardní péče. Podle autorů studie pomáhá rozdělení edukace na vhodné množství informací v jednotlivých modulech a jejich vhodné načasování předejít přehlcení informacemi, a naopak podporuje lepší pochopení celé problematiky.

Zdroj: https://medicalxpress.com/news/2020-09-tailored-benefit-kidney-transpla… https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/ajt.16262

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme