Fakta o polycystických ledvinách

Polycystická choroba ledvin je vážné dědičné onemocnění ledvin, které se vyskytuje s frekvencí přibližně jeden případ na 500 až 1 000 narozených dětí. V ledvinách postižených jedinců dochází k nekontrolovatelnému růstu cyst, které zásadním způsobem narušují fungování orgánu a ovlivňují životy pacientů. Může způsobit chronické onemocnění ledvin a vést až k jejich selhání.

4 fakta o polycystické chorobě ledvin
======================================

1) Kdo může onemocnět polycystickou chorobou ledvin?

 • ---------------------------------------------------
 • Onemocněním může být postižen kdokoliv bez ohledu na pohlaví či rasu. Lidé se s tímto onemocněním již narodí, jelikož se jedná o dědičnou chorobu. Přenáší se z rodičů na potomky, často se tak objevuje v rámci rodiny, může být postiženo i více členů rodiny.

  2) Jaké jsou typy tohoto onemocnění?

 • -----------------------------------
 • Existují 2 typy této choroby, které se liší způsobem své dědičnosti. Autozomálně dominantní polycystická choroba ledvin, kterou trpí asi 90 % osob s polycystickými ledvinami a autozomálně recesivní polycystická choroba ledvin, která se vyskytuje přibližně jen u 10 % z nich.

  3) Co je typické pro autozomálně dominantní typ onemocnění?

 • ---------------------------------------------------------
 • Patří mezi nejčastější dědičná onemocnění ledvin. Děti rodiče trpícího touto chorobou mají 50% pravděpodobnost, že ji budou mít také. Jen 10 % případů tohoto typu onemocnění se objeví u pacientů bez předchozího výskytu v rodině. Zdravé ledviny mají přibližně velikost pěsti. Tvorba cyst (dutinky vyplněné tekutinou) při polycystické chorobě způsobí, že ledviny narostou do velikosti ragbyového míče a jsou těžší než zdravé ledviny. Každá může vážit až kolem 13 kg. Růst cyst a ztráta ledvinné funkce postupují pozvolna, a proto bývá nemoc často diagnostikována až v dospělosti.

  4) Co je typické pro autozomálně recesivní typ onemocnění?

 • --------------------------------------------------------

Autozomálně recesivní typ onemocnění je mnohem vzácnější a závažnější než autozomálně dominantní. Projevuje se již v dětském věku hned po narození. Jestliže jsou oba rodiče přenašeči této nemoci, pak pravděpodobnost, že se onemocnění u jejich potomků objeví, je 25 %. V ledvinách vzniká spousta malých cyst, nemocní mohou mít také vážné problémy s játry, nevyvinuté plíce kvůli nadměrné velikosti svých ledvin a mnoho dalších zdravotních potíží, které je nutné řešit. Asi 70 % postižených novorozenců díky pokrokům v medicíně přežije, asi třetina z nich potřebuje transplantaci ledvin do 10 let věku a asi 85 % dětí se pak dožívá 10 let.

Zdroj: http://www.kidneyfund.org/kidney-today/infographic-answers-to-8-common-…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme