„Falešná“ žízeň na dialýze

Žízeň je pocit, který vyvolává nedostatek tekutin v těle. Připomíná nám, že musíme pít, abychom nebyli dehydratovaní. Centra v mozku monitorují koncentraci rozpuštěných látek v krvi, jejich zvýšená koncentrace znamená nedostatek tekutiny v těle a mozek nám nepříjemným pocitem žízně vydá signál o nutnosti příjmu vody. Pocit žízně tak pomáhá chránit naše zdraví.

Žízeň – nepříjemný problém dialyzovaných

Pocit žízně je tedy velmi užitečný, když ledviny fungují dobře a člověk může pít tolik, kolik chce. Pacienti na dialýze však musí dodržovat omezený příjem tekutin. V tomto případě se žízeň může stát velmi nepříjemným pocitem, kterému je nutno odolávat.
Pravý pocit žízně může být ještě vystupňován např. zvýšenou konzumací soli nebo potravin s vysokým obsahem sodíku či u diabetiků, jejichž nemoc není dostatečně kompenzována a mají vysokou hladinu cukru v krvi.

„Falešná žízeň“ má původ v emocích

Je dobré si uvědomit, že kromě pocitu „pravé žízně“ může jít i o tzv. „falešnou žízeň“. Pocit „falešné žízně“ má původ v emocích a myšlenkových procesech člověka. Spouštěčem pro nadměrný příjem tekutin tak může být např. stres, úzkost, nuda či deprese (podobně mohou tyto spouštěče vyvolávat nadměrný příjem jídla u obézních).
Pokud každý den bojujete s nepříjemnými pocity žízně, zkuste popřemýšlet, jaké jsou skutečné podněty, které u vás žízeň vyvolávají. Je důležité určit „prvotní příčinu“, abyste ji dokázali dostat pod kontrolu a nedovolit, aby ona ovládala vás.

Zdroj: http://blogs.davita.com/kidney-diet-tips/dialysis-patients-and-thirst-f…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme