Glykemická odezva na potraviny je individuální

Podle posledních zjištění se zdá, lidé vykazují různou glykemickou odezvu na stejnou stravu. To znamená, že tatáž potravina nemusí ovlivňovat hladinu glukózy u všech jedinců stejně. Zvýšené hladiny glukózy v krvi po jídle jsou hlavním rizikovým faktorem vzniku prediabetu (stav předcházející diabetu) a diabetu typu II. Podle autorů výzkumu však neexistuje jednotné dietní doporučení, které by účinně zajišťovalo prevenci těchto onemocnění.

Velké rozdíly v glykemické odezvě na stejné potraviny

Uvedené výsledky vychází z analýzy údajů 800 dospělých Izraelců. Data zahrnovala informace o stravě, životním stylu a zdravotní anamnéze. Po dobu jednoho týdne používali aplikaci pro chytrý telefon k zaznamenání veškerých denních aktivit, včetně zkonzumovaných potravin. U každého účastníka byly rovněž monitorovány změny hladiny glukózy v krvi po jídle. Každý účastník také odevzdal vzorek stolice pro analýzu střevní mikroflóry. Účastníci studie většinou konzumovali své vlastní jídlo, všichni však dostávali stejné snídaně, aby bylo možné porovnat odezvy na standardní jídlo po nočním hladovění. Výsledky prokázaly velké rozdíly v glykemické odezvě na stejné potraviny.

Efektivní dieta šitá na míru

V posledním kroku výzkumníci vypracovali individuální dietní režim pro 26 osob. Použili při tom algoritmus, který na základě konkrétních údajů předpověděl, které potraviny u zkoumaných osob způsobují významné zvýšení hladiny glukózy v krvi, a které ne. Strava šitá na míru způsobila změny ve střevní mikroflóře a nižší hladiny glukózy v krvi.

V následujícím výzkumu se vědci budou soustředit na dlouhodobé dopady individualizované diety na vznik diabetu, udržování správné váhy a nealkoholové ztučnění jater.

Zdroje:
www.renalandurologynews.com/diabetes/glycemic-responses-foods-varies-by…
www.cell.com/cell/fulltext/S0092-8674(15)01481-6

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme