Hlavním zdrojem sodíku pro Američany jsou jejich sendviče

Sendviče jsou standardní součástí stravy mnohých Američanů. Ve velké americké populační studii s názvem „Co jíme v Americe?“ bylo zjištěno, že až 49 % dospělých Američanů sní alespoň jeden sendvič denně a že sendviče tvoří přibližně jednu pětinu celkového denního příjmu sodíku.

Není sendvič jako sendvič

Jelikož sendviče mohou být připraveny z nejrůznějších ingrediencí, byly sendviče účastníků studie označeny několika kódy, které odpovídaly jednotlivým potravinám (šunka, sýr, majonéza atd.) Tradiční sendviče rychlého občerstvení se stálým složením pak byly značeny pomocí jediného kódu. Výsledky předchozích studií, které zahrnuly pouze klasické typy sendvičů označené jediným kódem, udávaly, že sendviče k dennímu příjmu sodíku přispívají pouze asi 4 %. Ve zmíněné nové studii, která použila rozšířenou definici sendviče, však bylo překvapivě zjištěno, že sendviče tvoří celou jednu pětinu celkového příjmu sodíku a že téměř polovina dospělých Američanů ve věku 20 let a starších konzumuje sendvič každý den.

Třetina doporučeného denního příjmu sodíku

Výživová doporučení v USA z roku 2010 stanovují, že maximální denní příjem sodíku činí 2,3 g. Některé rizikové skupiny – dospělí nad 50 let, Afroameričané a osoby s vysoký krevním tlakem, diabetem nebo chronickým onemocněním ledvin mají tuto hodnotu sníženou na 1,5 g za den. Zmíněná studie ukázala, že u dospělé populace sendviče přispívají k doporučenému celkovému dennímu příjmu sodíku 30 % a u rizikových skupin pak dokonce 46 %.

Do sendvičů pouze zdravé potraviny

Alarmující je také zjištění, že lidé, kteří konzumovali sendviče, měli významně vyšší přísun energie než ti, kteří je do svého jídelníčku nezařazovali, a to přibližně o 300 kilokalorií denně. Navíc měli také vyšší celkový denní příjem sodíku, v průměru o 0,6 g. Výsledky se však liší při zohlednění věku a pohlaví. Vyšší příjem sodíku spojený s konzumací sendvičů souvisel také s vyšší denní spotřebou energie. Průměrně připadlo na každých 1000 kilokalorií 1,7–1,8 g sodíku.

Pro snížení příjmu sodíku i nižší kalorický příjem by tak bylo zásadní zaměřit pozornost převážně na výběr vhodných ingrediencí pro přípravu sendvičů, zejména s ohledem na jejich obsah sodíku a energetickou hodnotu.

Zdroj: http://www.eatright.org/Media/content.aspx?id=6442482621#.VHRcFY10yzk

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme