Hormon chránící před onemocněním ledvin je u diabetiků potlačen

Hormon chránící před onemocněním ledvin je u diabetiků potlačen

Vědcům se podařilo objevit, jakým způsobem jeden ze střevních hormonů zabraňuje onemocnění ledvin, a také mechanismus, který potlačuje jeho činnost při diabetu. Tato nová zjištění mohou vést k vývoji nových léčiv, která zabrání škodlivým účinkům hyperglykémie na renální endoteliální buňky vystýlající vnitřek ledvinných cév.

Střevní hormon proti vysoké glykémii

Ve střevní stěně se jako reakce na příjem potravy tvoří hormon označovaný jako GLP-1 (z anglického glukagon-like peptid 1). Do krevního oběhu se dostává hlavně po jídle. GLP-1 zvyšuje vylučování inzulínu ze slinivky břišní, zpomaluje vstřebávání glukózy ze střeva a snižuje účinek glukagonu. Všechny tyto procesy redukují hladinu glukózy v krvi. Navíc GLP-1 snižuje chuť k jídlu. Látka exendin-4 napodobující účinky GLP-1 se používá ke snížení hladiny glukózy v krvi u diabetu 2. typu.

GLP-1 chrání ledviny

Nedávné studie na hlodavcích uvádějí, že GLP-1také zlepšuje funkci renálních endoteliálních buněk a může pomoci předejít některým poruchám ledvin u diabetiků. Endoteliální buňky ledvin mají řadu důležitých funkcí, např. regulují srážení krve, imunitní odpovědi nebo činnost cév. Dlouhodobá hyperglykémie při diabetu však má za následek jejich poškození.

Diabetes ničí ledviny

Při diabetu se v důsledku vyšší hladiny glukózy v krvi ve vyšší míře uvolňuje speciální enzym (PKC-beta), který může způsobit komplikace diabetu, včetně onemocnění ledvin. Tento enzym zvyšuje činnost angiotenzinu II – hormonu, který ovlivňuje renální filtraci, krevní oběh a krevní tlak, což urychluje vznik zánětu a progresi poškození ledvin.

Závěry studie a nové možnosti léčby

Odborníci zkoumali účinky GLP-1 u zdravých myší a myší s diabetem a zjistili následující:

 • GLP-1 chrání endoteliální ledvinné buňky tak, že inhibuje prozánětlivý účinek angiotensinu II
 • Hyperglykémií aktivovaný enzym PKC-beta podporuje činnost angiotenzinu II a potlačuje ochranný účinek hormonu GLP-1
  Výsledky naznačují, že vývoj účinné látky, která by podpořila účinky GLP-1 na renální endoteliální buňky, by mohl zabránit poruchám jejich funkce a v konečném důsledku zpomalit progresi poškození ledvin.

  Zdroj: "nephrologynews.com":http://www.nephrologynews.com/diabetes/article/study-shows-how-gut-horm…

 • Mohlo by Vás zajímat

  Zeptejte se, poradíme

  Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

  Chci se zeptat odborníka B. Braun

  Zeptejte se, poradíme