HPV vakcína je u pacientek s onemocněním ledvin účinná

Nedávný výzkum naznačuje, že očkování proti lidskému papilomaviru (HPV, human papillomavirus) vyvolává silnou a trvalou imunitní reakci u dívek a mladých žen s chronickým onemocněním ledvin a na dialýze. Reakce na vakcínu u pacientek po transplantaci ledviny však byla méně efektivní.

Onemocnění ledvin zvyšuje riziko rakoviny

Dívky a mladé ženy s chronickým onemocněním ledvin, stejně jako ty, u nichž již došlo k selhání ledvin, mají oslabený imunitní systém. Tento stav zvyšuje riziko vzniku rakoviny děložního čípku a genitálních bradavic, pokud se nakazí lidským papilomavirem. Proto lze uvažovat o přínosu vakcinace proti HPV u této skupiny pacientek.

HPV vakcína efektivní jen u pacientek s chronickým onemocněním ledvin

Americká studie zkoumající imunitní odpověď dívek a mladých žen na očkování proti HPV zahrnovala 57 pacientek ve věku 9 až 21 let, z nichž 25 trpělo chronickým onemocněním ledvin, 9 bylo na dialýze a 23 podstoupilo transplantaci ledviny. Všem pacientkám byly aplikovány standardní 3 dávky vakcíny proti HPV. Reakce imunitního systému byly stanoveny měřením množství protilátek v krvi proti každému ze 4 genotypů HPV obsažených ve vakcíně. Hladiny protilátek byly měřeny před první dávkou vakcíny a do 12 měsíců po třetí dávce vakcíny a dále po 12 měsících nebo později po třetí dávce vakcíny. Pacientky s chronickým onemocněním ledvin a na dialýze měly hladiny protilátek nad hranicí, která představuje ochranu před infekcí. Avšak významná část dívek a žen s transplantovanou ledvinou vykazovala nedostatečné hladiny protilátek.

Pacientky po transplantaci ledviny potřebují jinou strategii vakcinace

Výsledná zjištění mají podle autorů studie významný dopad. Znamená to totiž, že pacientky po transplantaci ledviny, o nichž je známo, že jsou vystaveny zvýšenému riziku vzniku rakoviny děložního čípku v důsledku infekce HPV, nemusí být chráněny před genotypy viru obsažených ve vakcíně. Další kroky by proto měly zahrnovat hledání optimálního způsobu ochrany těchto mladých žen. Tím může být např. vyšší dávka vakcíny nebo posilující (booster) očkování. Účinnost a bezpečnost takovýchto strategií však bude nutné ověřit v dalších studiích.

Zdroje: http://cjasn.asnjournals.org/content/early/2016/04/06/CJN.09690915
https://www.sciencedaily.com/releases/2016/04/160407221705.htm

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme