Nemoci ledvin

I mírné onemocnění ledvin ovlivňuje těhotenství

Podle odborníků mohou mít na těhotenství negativní dopad všechna stádia onemocnění ledvin. Čím je však choroba pokročilejší, tím je riziko nežádoucích komplikací silnější. Přesto poslední údaje také ukazují, že dobré zdravotní výsledky budoucích matek i novorozenců jsou možné i v pokročilejší fázi chronického onemocnění ledvin.

Posuzovány komplikace i jejich kombinace

Výzkumníci srovnávali údaje získané od těhotných pacientek s chronickým onemocněním ledvin s daty těhotných žen s nízkým rizikem onemocnění ledvin. U nemocných žen byla na začátku studie posuzována přítomnost hypertenze, proteinurie (zvýšené vylučování bílkovin močí), systémového onemocnění a stupeň chronického onemocnění ledvin. V průběhu studie vědci sledovali výskyt různých komplikací v průběhu těhotenství a porodu, jako je císařský řez, předčasný porod (do 37. týdne a do 34. týdne), nízká porodní hmotnost dítěte, pobyt na novorozenecké jednotce intenzivní péče, nově vzniklá hypertenze, nově vzniklá proteinurie a změna stadia chronického onemocnění ledvin. Navíc byl hodnocen také společný výskyt některých komplikací.

Čím pokročilejší stupeň nemoci, tím vyšší riziko

Riziko všech nežádoucích zdravotních výsledků postupně narůstalo se zvyšující se fází onemocnění matky. Například kombinace tří komplikací – předčasný porod (do 37. týdne), pobyt na novorozenecké jednotce intenzivní péče a nízká porodní hmotnost – se objevila u 34,1 % žen v 1. stadiu nemoci a u 90 % těhotných ve 4. a 5. stadiu onemocnění. Závažnější kombinace těhotenských komplikací – předčasný porod do 34. týdne, pobyt na novorozenecké jednotce intenzivní péče a nízká porodní hmotnost – pak u 21,4 % žen v 1. stadiu nemoci a u 80 % 4. a 5. stadiu onemocnění.

I mírné stadium nemoci znamená riziko

Překvapivě i první nejmírnější stadium chronické onemocnění ledvin tak znamenalo pro těhotné ve srovnání se zdravými ženami riziko komplikací, i když na začátku studie neměly klasické rizikové faktory, jako je hypertenze, proteinurie nebo systémové onemocnění. Autoři studie proto doporučují, aby lékaři věnovali zvláštní péči těhotným ženám s chronickým onemocněním ledvin, a to i při absenci známých rizikových faktorů.

Zdroje: 
http://www.medscape.com/nephrology 
http://jasn.asnjournals.org/content/early/2015/03/11/ASN.2014050459

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme