Intenzita dialýzy u těhotných žen

Těhotenství je u žen v terminálním stadiu onemocnění ledvin vzácné, a pokud k němu dojde, představuje výrazné riziko jak pro ženu, tak pro dítě. Výsledky nedávné studie však ukazují, že intenzivní dialýza u těhotných žen se selháním ledvin vede k většímu podílu živě narozených dětí ve srovnání se standardní dialýzou.

Intenzivní versus standardní dialýza

Zmíněná studie srovnávala míru živě narozených dětí u skupiny těhotných žen, které podstupovaly intenzivní dialyzační léčbu, se skupinou budoucích matek procházejících standardní dialyzační péčí.

Výzkum přinesl zajímavá zjištění:

 • Ve skupině s intenzivní hemodialýzou činil podíl živě narozených dětí 86,4 % (22 pacientek), zatímco ve skupině ve standardním léčebném režimu (70 pacientek) byl podíl živě narozených dětí 61,4 %.
 • U pacientek s prokázaným selháním ledvin již v době početí, které prošly intenzivní dialyzační léčbou, byla míra živě narozených dětí 83 %, ve srovnání s pouhými 53 % u žen se stejnou diagnózou, ale podstupující standardní dialýzu.
 • Průměrná doba trvání těhotenství u intenzivně dialyzované skupiny byl 36 týdnů ve srovnání s 27 týdny u žen ve standardním režimu dialýzy.
 • U žen dialyzovaných více než 36 hodin týdně činila míra živě narozených dětí 85 %, zatímco u žen dialyzovaných 20 a méně hodin týdně představovala pouhých 48 %. Ženy, které byly intenzivněji dialyzovány, měly také méně zdravotních komplikací a narodily se jim děti s vyšší porodní hmotností.

  Čím více tím lépe

  Autoři výzkumu došli k závěru, že těhotenství může být bezpečné a možné i u žen v konečném stádiu onemocnění ledvin, pokud pacientky podstoupí intenzivnější hemodialyzační léčbu. Intenzivnější dialýza totiž přináší výrazně lepší výsledky nejen u žen v průběhu těhotenství, ale i u narozených dětí. Studie tak poskytuje naději pro mladé ženy na dialýze, které zvažují založení rodiny.

  Zdroj: http://jasn.asnjournals.org/content/early/2014/02/12/ASN.2013080825.abs…

 • Mohlo by Vás zajímat

  Zeptejte se, poradíme

  Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

  Chci se zeptat odborníka B. Braun

  Zeptejte se, poradíme