Intenzivní léčba diabetu znamená dlouhodobý přínos pro ledviny
Z výzkumu australských vědců vyplývá, že pacienti s diabetem 2. typu podstupující intenzivní léčbu pro kontrolu glykémie měli menší pravděpodobnost rozvoje konečného stadia onemocnění ledvin než pacienti se standardní terapií diabetu 2. typu.
5 let intenzivní léčby hyperglykémie
Diabetes patří k nejčastějším příčinám selhání ledvin. Zájem lékařů se proto soustředí i na dopad intenzivní kontroly glykémie na prevenci vzniku konečného stadia chronického onemocnění ledvin. Uvedená studie posuzovala zdravotní stav ledvin u téměř 8 500 pacientů s diabetem 2. typu. Po dobu 5 let jedna část pacientů podstoupila intenzivní léčbu hyperglykémie, druhá část nemocných byla léčena standardní terapií. Poté všichni pacienti přešli na standardní léčbu a byli sledování po dobu dalších přibližně 5 let.
Intenzivní kompenzace diabetu měla dlouhodobý přínos
Analýza celkových výsledků se zaměřila na to, jak intenzivní kontrola glykémie u pacientů s diabetem s odlišnou výchozí funkcí ledvin ovlivnila riziko vzniku konečného stadia onemocnění ledvin, kardiovaskulárních příhod a úmrtí. Z výsledků studie vyplývá, že u pacientů s intenzivní kompenzací diabetu bylo méně pravděpodobné, že dojde k rozvoji selhání ledvin než u pacientů se standardní léčbou, a tento přínos přetrvával i následném období sledování.
Intenzivní terapie je přínosná zejména při zachovalé funkci ledvin
Intenzivní kontrola glykémie tak byla spojena se snížením dlouhodobého rizika selhání ledvin, a to bez známek jakéhokoliv zvýšeného rizika vzniku kardiovaskulárních příhod a smrti. Tyto přínosy se výrazněji projevily u pacientů s počáteční zachovanou funkcí ledvin a dobře regulovaným krevním tlakem. Studie tak naznačuje, že období intenzivní léčby hyperglykémie chrání diabetiky 2. typu před rozvojem konečného selhání ledvin dlouhodobě.
Zdroje: http://care.diabetesjournals.org/content/early/2016/03/19/dc15-2322.abs…
www.medscape.com/viewarticle/861460