Jak předpovědět ledvinné selhání?

Podle nedávné studie je vysoká úroveň hormonu, který reguluje hladinu fosfátů v těle, spojena se zvýšeným rizikem selhání ledvin a úmrtí u pacientů s chronickým onemocněním ledvin.

Již dříve bylo u pacientů se selháním ledvin a se zvýšenou hladinou tzv. fibroblastického růstového faktoru 23 (FGF23) zjištěno, že mají téměř šestkrát vyšší riziko úmrtí ve srovnání s těmi s nižší koncentrací daného hormonu. Vědci nyní hlásí, že pacienti v časných stádiích onemocnění ledvin a s vysokou hladinou FGF23 mají téměř dvakrát vyšší riziko selhání ledvin. Také všichni pacienti s chronickým selháním ledvin mají třikrát vyšší riziko úmrtí ve srovnání s pacienty s nižší hladinou tohoto hormonu. Zvýšené hladiny fosfátů jsou často důsledkem pokročilého onemocnění ledvin nebo jejich poškození. Vzhledem k tomu, hladina FGF23 u lidí v časné nebo střední fázi chronického onemocnění ledvin stoupá dříve než hladina fosfátů, mohl by tento hormon označit pacienty, kteří mohou mít prospěch z včasného ovlivnění hladiny fosfátů a pomoci tak chránit ledvinné funkce a snížit počet úmrtí.

červen 2011

Zdroj: "kidney.org":http://www.kidney.org/news/newsroom/nr/NIHResearch.cfm

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme