Jak ulehčit blízkým, kteří pečují o dialyzované pacienty

Pro dospělou osobu často není snadné být závislý na péči blízké osoby. Zhoršování zdravotního stavu při chronických onemocněních však často může vyžadovat pomoc od druhých i při těch nejzákladnějších denních činnostech. Rostoucí ztráta nezávislosti může být náročná nejen pro postiženého jedince, ale i pro ty, kteří o něj pečují. Takové zkušenosti však nemusí být nutně jen stresující a ponižující, může to být naopak příležitost pro to, aby se jejich vzájemný vztah stal pevnějším a smysluplnějším.

I pečující osoba potřebuje péči

Většina těch, kteří pečují o své blízké trpící chronickým onemocněním, má spoustu dalších povinností, ať už se jedná o zaměstnání či péči o děti. Tolik zodpovědnosti může být stresující. Pečující osoby pak často zanedbávají samy sebe a strádají jak fyzicky, tak psychicky. Sám pacient však může podstatným způsobem přispět k tomu, aby pečující osoba nebyla zbytečně přetěžována a měla dostatek času starat se také o své vlastní zdraví a pohodu. Jak na to?

  • Snažte se samostatně udělat vše, co zvládnete – může vám to sice trvat déle než s asistencí, ale čím více činností zvládnete bezpečně udělat samostatně bez pomoci, tím méně zatížíte osobu, která o vás pečuje. Když jí ulehčíte od některých drobnějších úkonů, může věnovat více času a pozornosti některému z těch náročnějších.
  • Využívejte dostupné pečovatelské služby – velkou pomoc představují služby pečovatelské péče, kde kvalifikované osoby poskytují pomoc osobám se sníženou soběstačností, např. při zvládání základních úkonů o vlastní osobu, při osobní hygieně, s obstaráním a přípravou stravy, zajištěním chodu domácnosti atd.
  • Mějte vše naplánováno – zavedení každodenní rutiny může být užitečné pro vás i pečující osobu. Může pak lépe koordinovat své další aktivity a povinnosti. Jednotlivé úkoly si zaznamenávejte do společného kalendáře. Rozvrh plánovaných činností a úkonů vám oběma pomůže lépe uspořádat čas a vše úspěšně zvládnout.
  • Komunikujte – vaši blízcí nedokážou vždy sami odhadnout, jak se právě cítíte. Jistě můžete cítit strach nebo frustraci z vašeho zdravotního stavu. Pokuste se sdílet tyto pocity s tím, kdo o vás pečuje. Je pravděpodobné, že zažívá stejné emoce. Pokud o nich budete spolu hovořit, lépe spojíte vaše síly dohromady a naučíte se problémy společně překonávat.
  • Připomínejte svým blízkým, aby se nezapomněli starat sami o sebe – pečující osoby často opomíjejí své vlastní potřeby, aby zvládly péči o nemocného. Je důležité, aby věnovaly čas také svým vlastním potřebám. Pravidelná péče o nemocnou osobu je velkou emocionální a fyzickou zátěží. Povzbuzujte toho, kdo o vás pečuje, aby si vzal den volna a udělal něco jen pro sebe, např. aby pravidelně chodil na prohlídky ke svému lékaři, a aby se nezdráhal přijmout pomoc od druhých, např. sousedů, přátel, kolegů v práci atd.

Zdroj: https://aakp.org/dialysis/a-caregivers-wish-list-tips-on-how-dialysis-p…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme