Jsou brusinky účinné v prevenci infekce močových cest?

Pravidelná konzumace brusinkového džusu nebo užívání výtažků z brusinek v podobě kapslí bývají často propagovány jako prostředky prevence opakujících se infekcí močových cest. Existují však dostatečné vědecké důkazy, že brusinky opravdu zabraňují vzniku infekce močových cest? 

Koncentrace kyseliny hippurové v moči nezajistí její antibakteriální účinek 

Obvykle se uvádí dva mechanismy příznivého působení brusinek na močové cesty. Látky obsažené v brusinkové šťávě by měly znesnadňovat uchycení bakterií na stěně močových cest a také zvyšovat kyselé prostředí v močových cestách, které má bránit rozmnožování bakterií. První vědecké studie zkoumající účinky brusinkové šťávy se zaměřily na její efektivitu v prevenci infekce močových cest prostřednictvím snížení pH moči. Má se za to, že uvedený efekt lze přičítat kyselině hippurové, která vzniká jako produkt metabolismu kyseliny chinové přítomné v brusinkové šťávě. Pozdější studie však zjistily, že koncentrace kyseliny hippurové v moči byla pro zajištění efektivního antibakteriálního účinku nedostatečná. Ten by se mohl projevit pouze v případě konzumace velkého objemu brusinkové šťávy. 

Nebylo prokázáno, že lektiny z brusinek brání uchycení bakterií 

V některých rostlinách, včetně brusinek, se nachází látky bílkovinné povahy, které se označují jako lektiny. Novější vědecká zjištění naznačovala, že některé lektiny mohou inhibovat uchycení bakterií na stěnách močových cest. Typickou bakterií vyvolávající tyto infekce je Escherichia coli. Dosud však nebylo prokázáno, že by tento mechanismus hrál roli v prevenci vzniku infekce. I když existuje řada klinických studií, které hodnotí používání přípravků z brusinek pro prevenci infekce močových cest, výsledky rozsáhlejších studií a přehledů jsou stále rozporuplné a jejich účinnost proto zůstává i nadále nejasná. 

Zdroj: 
http://www.jamanetwork.com

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme