Jsou celozrnné potraviny vhodné při onemocnění ledvin?

V posledních letech se pacientům s chronickým onemocněním ledvin obvykle doporučovalo, aby se celozrnným potravinám vyhýbali. Důvodem byl vyšší obsah draslíku a fosforu ve srovnání s výrobky z bílé mouky. Konzumace celozrnných potravin má však na druhou stranu mnoho příznivých dopadů na naše zdraví. Je tedy vhodné je zařadit do stravy pacientů s chronickým onemocněním ledvin či nikoliv?

Co jsou to celozrnné potraviny a čím nám prospívají?
======================================================

Celozrnné potraviny musí být vyrobeny z „celého zrna“, obsahovat tedy vnitřní škrobový endosperm i vnější obaly zrna tzv. otruby (bílá mouka obsahuje pouze vnitřní endosperm). Pozitivní zdravotní efekt celozrnných potravin tkví zejména v tom, že jsou bohatým zdrojem vlákniny (nestravitelné složky potravy), ale navíc také vitaminu E, vitaminů skupiny B a důležitých minerálních látek, např. železa, hořčíku, zinku a selenu.
Strava bohatá na celozrnné výrobky nejen usnadňuje vyprazdňování střev a zabraňuje vzniku zácpy, ale hraje také významnou roli v prevenci mnoha chronických onemocnění, zejména nemocí srdce a cév, diabetu, některých typů rakoviny a rovněž obezity.

Fosfor je v celozrnných potravinách vázán na fytáty
===================================================

Díky novým poznatkům v oblasti výživy se poněkud změnil pohled na zařazování celozrnných potravin do jídelníčku pacientů s chronickým onemocněním ledvin. Ukazuje se, že celozrnné potraviny nezvyšují hladiny fosforu v krvi tak, jak by se dalo očekávat.
Je sice pravda, že celé zrno má vyšší obsah fosforu než zrno zpracované. Fosfor je však v celých zrnech vázán na fytáty, látky rostlinné povahy. Aby se fosfor z této vazby mohl uvolnit, je nutný enzym zvaný fytáza. Není-li tento enzym k dispozici, je absorpce fosforu z celozrnných potravin velmi nízká.

Zpracováním celých zrn se snižuje využitelnost fosforu
======================================================

Množství fytázy v celých zrnech však postupně v průběhu času během jejich mletí a zpracování postupně klesá. Některé obilniny dokonce vykazují velmi malou až žádnou aktivitu zmíněného enzymu, např. oves a proso. Proto ačkoliv celá zrna mohou mít vysoký obsah fosforu, pravděpodobnost, že se veškeré množství fosforu absorbuje, je nízká. Ve skutečnosti se odhaduje, že dochází k absorpci pouze 20 až 50 % takto vázaného fosforu. Například jeden hrnek ve vodě vařených ovesných vloček obsahuje 180 mg fosforu. Avšak kvůli nízkému množství fytázy v ovsu, by se do krevního oběhu skutečně vstřebalo pouze 36–90 mg.
Lze tedy říct, že celozrnné potraviny lze v rozumném množství začlenit i do ledviny šetřící diety a využít tak jejich zřejmých pozitivních zdravotních přínosů.

Zdroj: http://blogs.davita.com/kidney-diet-tips/ancient-grains/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24496192

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme