Jsou hliníkové vazače fosfátů stále nebezpečné?

V minulosti používané vazače fosfátů na bázi hliníku často způsobovaly u dialyzovaných pacientů otravu hliníkem. Tyto komplikace dnes vylučuje přechod k užívání kalciových vazačů fosfátů a použití dialyzační vody připravené reverzní osmózou, tedy bez přítomnosti hliníku. V malé studii se vědci pokoušeli zjistit, zda hliníkové vazače fosfátů představují pro pacienty toxické riziko i v případě, že nepřijdou do styku s dialyzační vodou, která by byla kontaminována hliníkem.

U žádného z pacientů, kteří v rámci výzkumu užívali vazače fosfátu na bázi hliníku a podstoupili hemodialýzu s užitím vody připravené reverzní osmózou, nebyla zjištěna intoxikace hliníkem.

V době, kdy existují důkazy o zdravotním riziku běžně užívaných kalciových vazačů fosfátu a je používána dialyzační voda o vysoké kvalitě, je možná na čase přehodnotit rizika užívání vazačů fosfátu na bázi hliníku v léčbě hyperfosfatémie u dialyzovaných pacientů.

říjen 2011

Zdroj: "biomedcentral.com":http://www.biomedcentral.com/1471-2369/12/55/abstract

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme