Kalkulačka pro odhad úspěšnosti transplantace

Vědci vyvinuli kalkulačku, která odhaduje pravděpodobnost, s jakou u daného příjemce ledviny od konkrétního žijícího dárce zůstane transplantovaný orgán funkční po dobu 5 a 10 let po transplantaci. Takové informace by byly užitečné zejména pro výběr nejvhodnějšího žijícího dárce.

Neshody mezi dárcem a příjemcem zvyšují riziko odmítnutí orgánu

Vědci z Michiganské univerzity analyzovali údaje více než 230 000 příjemců ledvin transplantovaných v letech 1998 až 2012. Po zohlednění charakteristik dárce a příjemce zjistili, že určité neshody týkající se pohlaví, hmotnosti, velikosti těla, genetických informací a věku byly spojeny se zvýšeným rizikem selhání štěpu. Výsledky byly použity k vytvoření kalkulačky odhadovaného přežití ledviny po transplantaci od žijících dárců.

Odhad přežití štěpu pomůže při párových výměnách

Oblast, kde může být tato kalkulačka obzvláště užitečná, představuje zejména křížová párová výměna orgánů u dárcovství ledvin. Kandidáti na transplantaci ledviny mohou mít k dispozici živého dárce, jehož ledvinu však z nejrůznějších důvodů nelze danému příjemci transplantovat. V programech párových výměn se vytvářejí skupiny nekompatibilních párů dárců a příjemců s cílem najít pro každého příjemce vhodného dárce. Kalkulačka umožňuje u daného kandidáta na transplantaci porovnat odhadované přežití ledviny od různých potenciálních dárců, aby bylo možné zvolit nejlepší postup pro všechny zúčastněné pacienty.

Zdroje:
https://medicalxpress.com/news/2017-06-success-kidney-transplants-donor…
http://cjasn.asnjournals.org/content/early/2017/06/07/CJN.09330916

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme