Klimatické změny mohou ovlivnit výskyt onemocnění ledvin

Změna klimatu může být příčinou stoupajícího výskytu chronického onemocnění ledvin způsobeného dehydratací a tepelným stresem. Nedávný výzkum naznačuje, že nefropatie spojovaná s tepelným stresem může představovat jednu z významných příčin chronického onemocnění ledvin v blízké budoucnosti.

Nedostatek pitné vody způsobí vážné zdravotní potíže

V průběhu příštího století by klimatické změny a z nich plynoucí nedostatek pitné vody v některých geografických oblastech mohly vyvolat širokou škálu zdravotních problémů souvisejících s dehydratací a tepelným stresem. Jedná se zejména o riziko kognitivních dysfunkcí, podvýživy, infekčních onemocnění pocházejících z kontaminované vody, chronické onemocnění ledvin a dalších zdravotních potíží.

Globální oteplování příčinou nefropatie z tepelného stresu

Vědci zjistili, že chronické onemocnění ledvin, které není spojeno s tradičními rizikovými faktory, vykazuje nárůst u zemědělských komunit po celém světě, v oblastech, kde postupně vzrůstá teplota. Podle jejich hypotézy se riziko nefropatií z tepelného stresu zvýšilo v důsledku globálního oteplování a zvýšení extrémních vln veder, což má významný dopad na obyvatelstvo žijící v takto postižených oblastech. Pokles výskytu dešťových srážek zhoršuje situaci snižováním zásob vody a její kvality.

Epidemie onemocnění ledvin jako důsledek změn klimatu

Autoři studie doporučují provádět epidemiologické a klinické studie a zjišťovat výskyt takovýchto epidemií a jejich závažnost. Zapotřebí budou podle nich také intervence ke zlepšení pracovních podmínek a zajištění dostatečné hydratace. Tyto zvažované obtíže ledvin vyskytující se na celém světě v horkých oblastech mají úzkou souvislost se změnami klimatu a mohou být tak jednou z epidemií v důsledku globálního oteplování.

Zdroje: www.eurekalert.org/pub_releases/2016-05/ason-ccm042916.php
http://cjasn.asnjournals.org/content/early/2016/05/04/CJN.13841215.abst…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme