Kolik fosforečnanů obsahují běžné potraviny v USA?

Američtí vědci se snažili zjistit, jaké množství fosforečnanů obsahují nejprodávanější potravinářské výrobky a porovnat obsah fosforu u potravin vyráběných pomocí fosforečnanů a u produktů bez přídavku fosforečnanů.

Pozor na přidaný fosfor

Aditiva na bázi fosforu se dlouhodobě používají při výrobě potravin. Využívá se jejich vlastností, které usnadňují zpracování potravin. Pomáhají při kynutí, udržují barvu a vlhkost, podporují chuť atd. Konzumace průmyslově zpracovávaných potravin tak výrazně zvyšuje spotřebu skrytého fosforu. Odborníci mají za to, že vysoké sérové hladiny fosforu zvyšují riziko smrti, kardiovaskulárních chorob a poruch kostního metabolismu nejen u osob s chronickým onemocněním ledvin, ale i u zdravých jedinců. Bylo prokázáno, že zvýšený příjem fosforu v potravě zvyšuje hladinu fosforu v krvi u osob s chronickým onemocněním ledvin. V důsledku toho je osobám s chronickým onemocněním ledvin doporučováno omezit dietní příjem fosforu na 800 až 1000 mg/den a vyhýbat se potravinám, které obsahují aditiva na bázi fosforu.

S fosforečnany a bez nich

Z etiket 2 394 nejprodávanějších značek potravin výzkumníci zjišťovali obsah fosforečnanů. 5 nejprodávanějších produktů s obsahem aditiv z každé kategorie srovnávali s podobnými výrobky bez přídavku fosforečnanů a obě skupiny potravin testovali na obsah fosforu. Vytvořili čtyřdenní vzorové jídelníčky skládající se z potravin s fosforečnany a bez fosforečnanů a spočítali rozdíly v obsahu fosforu a ceně potravin na jednotlivé dny.

Výsledky

  • 44 % nejprodávanějších potravinových výrobků obsahovalo přidané fosforečnany.
  • Aditiva se běžně vyskytovala zejména v hotových zmrazených potravinách (72 %), potravinách v prášku (70 %), balených masech (65 %), chlebu a pečivu (57 %), polévkách (54 %) a jogurtech (51 %).
  • Potraviny s přidanými fosforečnany obsahovaly v průměru na 100 g výrobku o 67 mg fosforu více než potraviny bez přídavku fosforečnanů.
  • Vzorový denní jídelníček sestávající se převážně z potravin obsahujících fosforečnany vykazoval o 736 mg fosforu více než jídelníček složený pouze z potravin bez aditiv.
  • Náklady na celodenní stravu bez aditiv na bázi fosforu byly v průměru o 2 dolary vyšší.

Zdravotní riziko

Výsledky studie ukazují, že aditiva na bázi fosforu jsou v USA běžnou součástí nejprodávanějších průmyslově zpracovaných potravin a významně tak přispívají k obsahu fosforu ve stravě. Navíc jsou potraviny s přídavkem fosforečnanů méně nákladné. Častá konzumace takovýchto produktů tak může zvýšit příjem vysoce biologicky dostupného fosforu, což znamená zdravotní riziko pro osoby s chronickým onemocněním ledvin i pro zdravé jedince.

Zdroj: http://www.jrnjournal.org/article/S1051-2276(12)00230-0/fulltext

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme