Kombinovaná transplantace ledviny a slinivky

Kombinovaná transplantace ledviny a slinivky je operace, při níž dochází současně k náhradě ledviny i slinivky břišní. Provádí se u diabetiků 1. typu se selháním ledvin. V mnoha případech mohou oba transplantované orgány pocházet od jednoho zemřelého dárce. Nicméně je také možné, aby pacient získal ledvinu od žijícího dárce a slinivku břišní od dárce zemřelého. Tímto druhem transplantace se řeší současně oba zdravotní problémy - selhání ledvin i cukrovka.

Kdo je vhodným kandidátem pro kombinovanou transplantaci?

Vhodným kandidátem jsou především dospělí, jejichž ledviny selhaly v důsledku diabetu 1. typu. Při tomto typu cukrovky slinivka břišní neprodukuje dostatek inzulínu - hormonu, který reguluje hladinu krevního cukru v těle. Transplantovaná slinivka je schopna produkovat inzulín, čímž nejen zabrání dalšímu rozvoji diabetes, ale také opětovnému poškození ledvin cukrovkou.

Lidem s diabetem 2. typu by kombinovaná transplantace ledvin a slinivky nepomohla. U diabetu 2. typu slinivka břišní sice inzulin produkuje, ale tkáně pacienta jej nejsou schopny řádně využít. Nicméně i lidem s tímto typem diabetu může být transplantována ledvina, pokud se u nich vyvine selhání ledvin.

Transplantace samotné slinivky

Transplantace samotného pankreatu se u nás i ve světě provádí jen ojediněle a to většinou diabetikům, kterým již předtím byla transplantovaná ledvina. Je totiž nutné uvážit, zda přínos dlouhodobé normalizace hladiny glukózy v krvi převáží nad možnými riziky transplantační léčby.

Kteří pacienti nemohou podstoupit transplantaci?

Transplantace slinivky a ledviny není možná u osob infikovaných virem HIV, s aktivním nádorovým onemocněním, drogově závislých, s těžkou mentální retardací, se závažným srdečně-cévním onemocněním nebo u těch, kteří nespolupracují a nejsou schopni dodržovat doporučenou léčby.

Jak úspěšné jsou transplantace ledviny a pankreatu?

Nejlepší výsledky jsou obvykle dosaženy při transplantaci co nejshodnější ledviny od žijícího dárce (obvykle od sourozence), hned za nimi následují transplantace méně shodných orgánů od žijícího dárce (např. manžel či přítel). Úspěšnost je také vysoká u kombinované transplantace ledviny a pankreatu od zemřelých dárců, nejlepších výsledků se v tomto případě obvykle dosáhne, pokud oba orgány pocházejí od stejného zemřelého dárce, kde je riziko odmítnutí orgánu výrazně sníženo.

Zdroje:
"kidney.org":http://www.kidney.org
"transplantace.eu":http://www.transplantace.eu

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme