Kongres o cévním přístupu

Česká společnost pro cévní přístup uspořádala letos v dubnu již 8. ročník mezioborového kongresu s mezinárodní účastí. Cévní přístup, bez něhož není možné provádět hemodialýzu, se týká více medicínských oborů, zejména cévní chirurgie, nefrologie, angiologie nebo kardiologie.

Podle předsedy Česká společnost pro cévní přístup doc. MUDr. Jana Malíka, CSc. je v Česku zhruba 5 000 dialyzovaných pacientů, 15 % z nich má zaveden dočasný dialyzační katétr, zbytek má zkrat, 80 až 90 % pacientů má AV fistuli, ostatní pak AV graft. Podle něj je problematika cévního přístupu často podceňovaná, avšak pro pacienta nesmírně důležitá. Jeho komplikace jsou příčinou vysoké morbidity a jejich řešení jsou spojena s velmi vysokými náklady.

Na kongresu byla také zmíněna novinka posledních let − perkutánní výkony na cévních zkratech pod ultrazvukovou kontrolou, bez rentgenu a jódové kontrastní látky. První takové zákroky byly již provedeny na Radiodiagnostické klinice VFN v Praze. Uvedená metoda nezatěžuje pacienta zářením, neohrožuje funkci ledvin a je i levnější.

červenec 2013

Zdroj: http://www.tribune.cz/clanek/29963-mezinarodni-kongres-v-praze-o-cevnim…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme