Kyselina listová brzdí zhoršení onemocnění ledvin

Kyselina listová podle výsledků čínské studie zpomaluje progresi chronického onemocnění ledvin u pacientů s mírným až středním stupněm této nemoci. Užívání enalaprilu, léku na léčbu vysokého krevního tlaku, spolu s kyselinou listovou bylo spojeno s výrazným snížením rizika progrese chronického onemocnění ledvin ve srovnání s terapií samotným enalaprilem.

Kyselina listová pomáhá v kombinaci enalaprilem

Do studie bylo zahrnuto více než 15 tisíc hypertenzních pacientů bez závažných kardiovaskulárních onemocnění v anamnéze, kteří byli sledováni přibližně 4,5 roku. Jedna skupina pacientů užívala 10 mg enalaprilu plus 0,8 mg kyseliny listové, druhá skupina pak pouze samotný enalapril.

Hypertenzní pacienti léčení kombinací enalaprilu a kyseliny listové měli o 21 % nižší šanci rozvoje chronického onemocnění ledvin ve srovnání s těmi, kteří dostávali samotný enalapril. Měli také výrazně pomalejší tempo poklesu rychlosti glomerulární filtrace (1,28 % vs. 1,42 % za rok).

Mezi jedinci s chronickým onemocněním ledvin na počátku studie byla léčba doplněná kyselinou listovou spojena s významným 56% snížením rizika progrese chronického onemocnění ledvin, 33% snížením pravděpodobnosti rychlého poklesu ledvinných funkcí (definován jako pokles odhadu glomerulární filtrace o 5 ml/min/1,73 m2 nebo více za rok) a o 44 % pomalejším poklesem funkce ledvin (0,96 % vs. 1,72 % za rok).

Nová a levná léčebná možnost

Uvedená studie podle svých autorů jako první svého druhu poukazuje na možnost užívání kyseliny listové jako ochrany před rozvojem chronického onemocnění ledvin. Mohla by se tak stát účinnou a finančně nenáročnou součástí léčby pacientů s chronickým onemocněním ledvin a bude tedy žádoucí pokračovat v dalším zkoumání mechanismů jejích účinků.

Zdroje: http://archinte.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=2544880
www.renalandurologynews.com/chronic-kidney-disease-ckd/ckd-progression-…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme