Léčba močových kamenů neohrožuje, ale chrání

Dosavadní výzkumy naznačují, že pacienti s močovými kameny jsou vystaveni zvýšenému riziku selhání ledvin. Není však jasné, zda mohou mít na progresi chronického onemocnění ledvin vliv také léčebné postupy používané pro odstranění močových kamenů. Výsledky nové americké studie ukazují, že tyto urologické zákroky mohou zvýšit riziko zvýšení hladiny kreatininu v séru, avšak nemají dopad na výskyt chronického onemocnění ledvin nebo celkovou úmrtnost.

Odstranění močových kamenů nezvyšuje riziko selhání ledvin

Močové kameny vznikají v močových cestách nahromaděním minerálních solí, které vykrystalizují a vytvoří spolu pevný konkrement. Jedná se často o velmi bolestivé a nepříjemné onemocnění s řadou komplikací.

V rámci studie byly analyzovány záznamy 1 340 pacientů s diagnózou močových kamenů, z nichž 446 (33,28 %) prodělalo zákrok pro jejich odstranění. Pacienti, kteří podstoupili urologický zákrok, měli významně vyšší riziko (o 49 %) zvýšené hladiny kreatininu v séru ve srovnání s těmi, kteří urologický zákrok neprodělali. Mezi oběma skupinami pacientů neexistoval žádný významný rozdíl ve výskytu chronického onemocnění ledvin nebo v míře celkové úmrtnosti.

Urologické zákroky chrání před zhoršením funkce ledvin

Podle autorů studie může být zvýšená hodnota kreatininu v séru důsledkem urologických zákroků. S větší pravděpodobností však je příčinou této zvýšené hladiny poškození ledvin vzniklými močovými kameny. Urologické zákroky k odstranění močových kamenů tak mohou v dlouhodobém horizontu chránit pacienty před zhoršením funkce ledvin.

Zdroje: www.renalandurologynews.com/chronic-kidney-disease-ckd/kidney-stone-pro…
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27256549

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme