Letní tipy pro pacienty s onemocněním ledvin

Čas prázdnin a dovolených už je tady. Léto je v rozpuku, a i když trpíte onemocněním ledvin, nastává ten pravý čas objevovat krásy Česka nebo rovnou vyrazit na exotickou dovolenou do zahraničí, o které jste snili po celou zimu. S trochou plánování předem může vše proběhnout k vaší naprosté spokojenosti. Zde je několik tipů, které přispějí k tomu, abyste se vrátili z cest odpočatí a plni příjemných zážitků.

Tipy na cesty
==============

 • Nezapomeňte se poradit se svým lékařem a zjistit, zda váš organismus zvládne cestování. Podrobně prodiskutujte vaše plány na léto, kam jedete, jak dlouho budete cestovat, jaké plánujete rekreační a sportovní aktivity atd.
 • Pokud pravidelně docházíte na léčbu do dialyzačního střediska, domluvte si dopředu tzv. rekreační dialýzu v jiném středisku poblíž místa pobytu. Vzhledem k poměrně dobrému pokrytí Česka i Slovenska to většinou s předstihem jednoho až dvou týdnů nebývá problém. Je možné si zajistit dialyzační léčbu i v zahraničí. Pokud cestujete na dovolenou na nějaké hojně navštěvované rekreační místo, zařiďte si vše dostatečně v předstihu, kapacity dialyzačního střediska mohou být omezeny.
 • Všechny důležité lékařské dokumenty, své léky a další pomůcky vždy převážejte ve své příruční tašce, pro případ, že by došlo ke ztrátě zavazadla.
 • Nabalte si s sebou dostatečnou zásobu léků nejen na celou dobu pobytu, ale nejlépe větší množství pro případ možné mimořádné události. Noste s sebou vždy lékařský předpis, ulehčíte si situaci, pokud byste léky nedopatřením ztratili.
 • Pokud cestujete letadlem, zajistěte si přímo s rezervací letenky objednávku speciálního jídla, jako je dieta s nízkým obsahem soli, s nízkým obsahem tuku nebo diabetická dieta. Nečekejte, až budete na palubě letadla, mohlo by se stát, že v té době už vám personál letecké společnosti nebude moci vyhovět.
 • Využijte nabídek některých zdravotnických společností, které přímo organizují pobyty pro dialyzované pacienty a to jak v České republice, tak po celém světě. Stejně jako v domácím prostředí tak i v zahraničí pro vás zajistí veškerou nutnou zdravotní péče a pomohou vám také zvládnout složitou agendu spojenou se sjednáváním dialyzační péče v zahraničí. Bohatou inspiraci najdete např. na stránkách společností:

  1) "B. Braun Avitum":http://www.prazdninove-dialyzy.cz
  2) "Fresenius Medical Care":http://www.fresenius.cz/ClanekFormular.aspx?kod=PACIENTIPRDIALYZA&root=…
  3) "Baxter":http://www.baxter.cz/terapie/renal/dialyza/index.html

  Zdroje:
  http://hemodialysis.com
  http://www.bbraun-avitum.cz
  http://www.fresenius.cz

 • Mohlo by Vás zajímat

  Zeptejte se, poradíme

  Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

  Chci se zeptat odborníka B. Braun

  Zeptejte se, poradíme