Mají ženy nižší riziko progrese onemocnění ledvin?

Výsledky nové studie naznačují, že zhoršení chronického onemocnění ledvin může u žen postupovat pomaleji než u mužů. V americké studii s téměř 4 tisíci dospělými osobami s nemocnými ledvinami vykazovaly ženy oproti mužům významně nižší riziko selhání ledvin i riziko celkového úmrtí.

Ženy měly významně nižší riziko progrese onemocnění ledvin
===========================================================

Americká studie provedená vědci z Illinoiské univerzity v Chicagu zahrnula téměř 3939 dospělých osob s mírným až středně těžkým chronickým onemocněním ledvin (1778 žen a 2161 mužů) ze 7 klinických center ve Spojených státech. Během sledování trvajícího průměrně 7 let bylo zaznamenáno 844 případů selhání ledvin a 853 úmrtí.
Ženy však vykazovaly významně nižší riziko selhání ledvin než muži, a to o 28 %. Riziko 50% poklesu odhadované rychlosti glomerulární filtrace (eGFR) oproti výchozím hodnotám bylo u žen o 18 % nižší ve srovnání s muži. Navíc měly ženy také o 44 % nižší riziko úmrtí z jakékoli příčiny.

Výsledky studie nejsou jednoznačné
===================================

Autoři studie však zdůrazňují, že studie měla svá omezení. Je totiž možné, že riziko progrese chronického onemocnění ledvin bylo jiné u mužů a žen zařazených do studie ve srovnání s těmi, kteří do studie zařazeni nebyli. Uvádějí také, že je dobře známo, že povědomí o chronickém onemocnění ledvin je u žen nižší než u mužů a že ženy méně často podstupují screening na onemocnění ledvin. Ženy zařazené do studie tak mohly mít příznivější profil rizika ve srovnání se ženami, které nebyly zařazeny do studie.

Zdroj: https://www.renalandurologynews.com/chronic-kidney-disease-ckd/kidney-d…
https://jasn.asnjournals.org/content/early/2018/12/02/ASN.2018030296.lo…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme