Metabolický syndrom zvyšuje riziko onemocnění ledvin

Podle vědců z Tchaj-wanu zvyšuje metabolický syndrom riziko vzniku chronického onemocnění ledvin. Metabolický syndrom představuje soubor poruch a onemocnění, mezi které patří především obezita, diabetes 2. typu, vysoký krevní tlak a porucha metabolismu tuků. Čím více těchto složek se u pacienta objeví, tím větší je riziko vzniku chronického onemocnění ledvin.

Výzkumu se zúčastnilo 4 248 dospělých, 637 z nich (15 %) trpělo metabolickým syndromem. Po přibližně 5letém sledování se chronické onemocnění ledvin vyvinulo u 208 osob (4,9 %). Pacienti s metabolickým syndromem tak měli o 42 % zvýšené riziko onemocnění ledvin ve srovnání se zdravými jedinci. Riziko bylo také tím větší, čím více složek syndromu se u jedince objevilo.

Navíc vztah mezi metabolickým syndromem a rizikem chronického onemocnění ledvin byl silnější u osob s BMI vyšším než 27,5. Mezi osobami s BMI vyšším než 27,5 byla přítomnost metabolického syndromu spojena s 2,2krát vyšším rizikem onemocnění ledvin ve srovnání s jedinci, kteří metabolickým syndromem netrpěli.

červenec 2012

Zdroj: "renalandurologynews.com":http://www.renalandurologynews.com/metabolic-syndrome-raises-ckd-risk/a…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme