Může nechutenství předpovídat úmrtnost?

Odborníci se snažili zjistit, zda chuť k jídlu může předpovědět riziko úmrtí u pacientů v 5. stádiu chronického onemocnění ledvin. Sledovali úroveň nechutenství a jeho vztah s úmrtností v 5. fázi chronického onemocnění ledvin u pacientů, kteří dosud nezahájili dialyzační léčbu (280), i u těch, kteří již s léčbou začali (243), a to jak u pacientů na hemodialýze, tak u pacientů s peritoneální dialýzou.

Pacienti bez dialyzační léčby trpící nechutenstvím (50 %) vykazovali vyšší výskyt kardiovaskulárních chorob, nižší tělesnou hmotnost a hladina kreatininu v séru a vyšší C-reaktivní protein. Dialyzovaní pacienti trpící nechutenstvím (33 %) měli nižší tělesnou hmotnost, nižší tělesný tuk, sílu stisku ruky a nižší hladinu hemoglobinu a sérového albuminu. Zvýšené riziko úmrtí související s nechutenstvím bylo objeveno pouze u pacientů na peritoneální dialýze. Výsledky studie však neukazují, že by snížená chuť k jídlu souvisela s přežitím u pacientů, kteří ještě nezahájili dialýzu, ani u pacientů na hemodialýze.

březen 2013

Zdroj: http://www.jrnjournal.org/article/S1051-2276(12)00119-7/abstract

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme