Chronické onemocnění ledvin a riziko infarktu

Z nedávného výzkumu vyplývá, že riziko srdeční příhody u pacientů s chronickým onemocněním ledvin je stejně vysoké jako u pacientů, kteří již prodělali infarkt. Vědci již dlouho vědí, že pacienti s chronickým onemocněním ledvin mají vyšší riziko infarktu myokardu. Kanadští odborníci se nicméně rozhodli provést rozsáhlou a dlouhodobou studii, aby mohli posoudit, zda onemocnění ledvin přináší stejné riziko srdečních příhod, jako již jednou prodělaný srdeční infarkt.

Onemocnění ledvin a infarkt

Autoři studie nabízejí srovnání osob s chronickým onemocněním ledvin s těmi, kteří mají v anamnéze srdeční infarkt, a to na rozsáhlém vzorku pacientů. Byly porovnány údaje 1,3 milionů kanadských pacientů. Zjišťovala se frekvence výskytu srdečního infarktu u pacientů, kteří buď měli v anamnéze nejméně jeden infarkt, trpěli chronickým onemocněním ledvin, diabetem nebo kombinací obou těchto rizikových faktorů dohromady. Výsledky výzkumu ukazují, že jedinci s chronickým onemocněním ledvin, diabetem nebo oběma diagnózami měli podobné riziko srdečního infarktu jako ti, kteří již srdeční infarkt prodělali.

Včasná prevence zachraňuje

Osoby s chronickým onemocněním ledvin tvoří velkou část pacientů, kteří prodělali srdeční infarkt.

Podle autorů je dokonce možné se domnívat, že lidé s chronickým onemocněním ledvin mají srovnatelné riziko srdečních příhod jako ti, kteří již srdeční infarkt prodělali. Diagnóza onemocnění ledvin by tak mohla být pokládána za možný prediktivní znak ischemické choroby srdeční. Výsledky studie zdůrazňují význam včasné prevence koronárních příhod u pacientů s chronickým onemocněním ledvin, ať už se týká užívání léků či režimových opatření.

Zdroj: "medicalnewstoday.com":http://www.medicalnewstoday.com/articles/246854.php

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme