Nedostatek spánku může uškodit podobně jako nezdravá strava

Preklinické testy na psech odhalily, že jedna noc s nedostatečným spánkem může narušit citlivost k inzulinu v podobné míře jako šest měsíců stravy s vysokým obsahem tuku. Nový výzkum vědců z Lékařského centra Cedars-Sinai v Kalifornii tak naznačuje, jak důležitý vliv má kvalitní noční spánek na zdraví.

Snížená citlivost k inzulínu může vést až k diabetu

Pokud se u jedince projeví snížená citlivost k inzulínu, tzv. rezistence na inzulín, tělo zpočátku kompenzuje tuto poruchu vyšší produkcí inzulínu pro udržení stabilní hladiny glukózy v krvi. To může nakonec vést až k diabetu typu 2, onemocnění, při kterém dochází k významnému narušení účinku inzulínu v metabolismu glukózy a jejímu hromadění v krvi.

Spánková deprivace měla podobné účinky jako tučná strava

8 psů bylo v rámci výzkumu 6 měsíců krmeno stravou s vysokým obsahem tuku způsobující obezitu. Před zmíněným krmným režimem byl u psů proveden test glukózové tolerance pro měření citlivosti na inzulín. Jedna skupina psů byla testována po jedné noci s nedostatkem spánku a druhá skupina psů po normálně prospané noci. Po šesti měsících vykrmování byli psi znovu testováni.

Před podáváním stravy s vysokým obsahem tuku znamenala jedna noc spánkové deprivace snížení citlivosti k inzulínu o 33 %; podobný pokles byl poté způsoben také samotnou stravou s vysokým obsahem tuků (21 %). Jakmile měli psi narušenou citlivost na inzulín z tučné stravy, jedna noc beze spánku citlivost na inzulín již dále nezhoršila.

Dostatek spánku má významný vliv na zdraví

Výsledky výzkumu naznačují, že v prevenci inzulínové rezistence a potažmo diabetu II. typu může kromě zdravé stravy a pohybu hrát roli i dostatek spánku. I přes to, že se jedná o malý preklinický pokus, jde bezpochyby o zajímavé výzkumné téma. Budoucí studie by se proto mohly zaměřit na mechanismy, které ovlivňují interakce mezi spánkem a stravou a jejich vztahem k citlivosti na inzulín. Bude také důležité určit, zda se citlivost na inzulín zlepší po zotavení ze spánkové deprivace.

Zdroj: www.obesity.org/news/press-releases/one-night-of-poor-sleep-could-equal…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme