Nová léčba polycystické choroby ledvin

Polycystické onemocnění ledvin je jedna z nejčastějších dědičných chorob ledvin na světě s frekvencí výskytu 1 nemocný na 400 až 1 000 jedinců a trpí jím zhruba 12,5 milionu osob po celém světě. Při tomto onemocnění se v ledvinách tvoří mnohočetné cysty naplněné tekutinou, které ničí normální ledvinnou tkáň. Na chronickém selhání ledvin se podílí až 10 %.

Dva různé typy choroby

Nemoc má 2 základní formy, které se liší typem dědičnosti, a především svou nebezpečností. Ta běžnější forma je méně agresivní a postupuje pomaleji. Druhý, vzácnější typ choroby má závažnější průběh a často vede k selhání ledvin již v dětském věku. Léčba této nemoci je tradičně zacílena na symptomy a přidružené obtíže, např. léčba vysokého krevního tlaku a močových infekcí. I přesto, že tento přístup nemoc neléčí, zvyšuje pacientům kvalitu života. Výzkum v této oblasti však neutichá a stále se hledají nové možnosti léčby podstaty onemocnění se snahou zpomalit progresi vývoje cyst.

Významnou roli hrají cévy obklopující cysty

Vědcům se nyní podařilo zjistit, že krevní a lymfatické cévy obklopující cysty mohou hrát významnou úlohu právě při vývoji nemoci. Při zkoumání myších modelů s oběma typy polycystické choroby ledvin si všimli, že k abnormálním změnám u drobných cév obklopujících cysty došlo již v rané fázi vývoje cyst. Myši byly proto léčeny tzv. vaskulárním endoteliálním růstovým faktorem (VEGF-C), čímž se vývoj krevních cév znormalizoval a funkce ledvin se zlepšila. U myší se vzácnou a agresivnější formou choroby došlo také k mírnému, ale významnému prodloužení života.

Nový směr léčby

Zdá se tedy, že zaměření léčby na cévy v okolí ledvinných cyst v rané fázi vývoje choroby by mohlo vést ke významným pokrokům v léčbě pacientů s oběma typy polycystického onemocnění ledvin.

Zdroje: http://www.sciencedaily.com/releases/2015/06/150602171821.htm http://jasn.asnjournals.org/content/early/2015/06/02/ASN.2014090856

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme