Nová ledvina z kmenových buněk

Zdá se, že vědci jsou pravděpodobně o krok blíže k vytvoření plně funkční náhradní ledviny z kmenových buněk. Naznačují to alespoň slibné výsledky experimentů se zvířaty. V minulosti již proběhlo několik pokusů vytvořit funkční ledviny z kmenových buněk. Dosud se však podobným způsobem nepodařilo zkonstruovat systém pro odvod moči z ledvin.

Ledvina nestačí, moč je nutné odvádět

Dřívější prototypy orgánů řešily významný problém. Aby byly ledviny použitelné v klinické praxi, bylo nutné vytvořit také odvodné cesty pro hromadící se moč. Tým japonských vědců se tentokrát soustředil na vytvoření speciálního systému pro odvod moči, včetně močového měchýře pro shromažďování a skladování moči.

Nový sytém zatím funguje u zvířat

Jakmile nový systém získaný z embryonální tkáně implantovali do těla krys a napojili na stávající měchýř zvířete, moč z transplantované ledviny putovala do nově vytvořeného močového měchýře a pak do močového měchýře zvířete. Podobných pozitivních výsledků bylo dosaženo jak u laboratorních krys, tak u prasat. Ani tento převratný objev však neznamená, že systém bude plně funkční i u lidí. Přesto však přináší výrazný posun k lepšímu pochopení toho, jak by celý mechanismus mohl v budoucnu fungovat.

Zdroje: http://www.pnas.org/content/early/2015/09/15/1507803112 http://www.bbc.com/news/health-34312125

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme