Nová možnost prevence poškození ledvin u diabetiků

Zatím největší světová studie týkající se onemocnění ledvin u diabetiků, které se zúčastnilo téměř 4 500 pacientů s diabetem 2. stupně, přinesla významný pokrok ve výzkumu léčby diabetu. Lékařští odborníci z celé Evropy se připojili k největší světové studii hledající efektivnější preventivní opatření proti rozvoji tzv. diabetické nefropatie. Toto chronické selhání ledvin, které je hlavní světovou příčinou selhání funkce ledvin, může být v pokročilé fázi léčeno pouze dialýzou nebo transplantací ledvin.

Nebezpečná mikroalbuminurie

Tzv. mikroalbuminurie - tedy výskyt určitého množství bílkoviny albuminu v moči - může být u pacientů s diabetem 2. typu časnou známkou toho, že se postupem času vyvine právě diabetická nefropatie. Normálně vylučují ledviny 20 mg albuminu za 24 hodin. Vylučování 20 až 200 mg albuminu denně označujeme jako mikroalbuminurie. Objevuje se asi u 10 až 40 % nemocných s diabetem nebo hypertenzí.

Nový lék, který pomáhá

Vědci nyní zjistili, že účinná látka olmesartan může nástup mikroalbuminurie zpozdit nebo dokonce úplně znemožnit, a tím snížit riziko následných komplikací. Ve studii vědci zahrnuli pacienty s diabetem 2. typu z celé Evropy, u nichž nebyly poškozeny ledviny a nebyla zjištěna mikroalbuminurie. Polovina z nich užívala po dobu delší než 3 roky jednou denně 40 mg této účinné látky. Druhá polovina dostávala placebo. Ve skupině užívající účinnou látku se mikroalbuminurie rozvinula významně později a méně často. Tyto výsledky ukazují na možnost preventivní léčby u pacientů s diabetem.

Pozor na příliš nízký krevní tlak

Bylo však také zjištěno, že olmesartan, který se dosud používal ke snížení krevního tlaku, by pacienti s onemocněním srdce měli užívat pouze s opatrností. Optimální krevní tlak u těchto nemocných by neměl být tak jako dosud obvyklých 120 na 80 mmHg, nýbrž 130 na 85 mmHg.
Po dobu 3 let studie zemřelo ve skupině užívající lék 15 lidí, ve skupině s placebem pouze 3. Vysvětlením je jejich příliš nízký krevní tlak: zemřelí pacienti trpěli již před začátkem studie na nemoci věnčitých cév srdce. Prevenci je proto nutné nasazovat s opatrností.

Nový způsob prevence

Studie poukazuje na to, že pacienti s diabetem, u kterých byla zjištěna mikroalbuminurie, by měli užívat lék k prevenci diabetické nefropatie. Vědci předpokládají, že zřejmě působí na funkci drobných cév v ledvinách – mikrocirkulaci a snižuje zvýšenou propustnost pro bílkoviny.

Zda ovlivnění mikroalbuminurie má dlouhodobý vliv také na mikrocirkulaci v jiných částech těla a může tak zabránit poškození dalších orgánů, jako je mrtvice nebo srdeční infarkt, by mělo být analyzováno v následujících studiích.

U pacientů s ischemickou chorobou srdeční je však potřeba dávat pozor na to, aby krevní tlak příliš neklesl. U snižování příliš vysokého krevního tlaku pomocí léků by mělo být přihlédnuto k již existujícím kardiovaskulárním chorobám.

Zdroje:
"bundesverband-niere.de":http://www.bundesverband-niere.de/news/3708/neue-optionen-fuer-diabetik…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme