Odebrání ledviny bez jizev

V rámci největší studie svého druhu bylo zjištěno, že žijící dárci orgánu, kterým byla ledvina odebrána laparoskopicky pomocí jediného řezu přímo v místě pupku, vykazují vyšší spokojenost ve srovnání s dárci, kteří podstoupili tradiční laparoskopickou operaci vedenou více řezy.

Výhodou nové techniky, při níž je veden pouze jediný řez při okraji pupku, je zhojení rány bez viditelné jizvy. Vědci zjistili, že dárci operovaní touto metodou byli výrazně spokojenější nejen s výsledkem operace z kosmetického hlediska, ale i s celým procesem darování orgánu. Navíc je nová technika spojená s menším fyzickým omezením dárce (ohýbání, poklek) a nižší bolestivostí, v porovnání s klasickou laparoskopií vedenou více řezy. Současně studie zjistila, že tyto dva operační postupy jsou stejně bezpečné.

Zdroj: http://www.nephrologynews.com/kidney-transplant/article/belly-button-ki…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme