Onemocnění ledvin je významnou příčinou úmrtí na kardiovaskulární choroby

Je prokázáno, že chronické onemocnění ledvin má nepříznivé účinky na kardiovaskulární zdraví člověka, zvyšuje riziko srdečního selhání, infarktu myokardu a cévní mozkové příhody. Nový výzkum ukazuje, že úmrtnost na kardiovaskulární onemocnění vzniklá v souvislosti se sníženou funkcí ledvin dokonce celosvětově převýšila úmrtnost z důvodu selhání ledvin. Poskytuje tak přesnější pohled na skutečný dopad onemocnění ledvin v globálním měřítku a zdůrazňuje důležitost screeningu onemocnění ledvin.

Snížená funkce ledvin významně zvyšuje úmrtí z kardiovaskulárních příčin

Uvedená mezinárodní studie zkoumala dopady chronického onemocnění ledvin ve 188 zemích světa mezi lety 1990 a 2013. Zjistilo se, že v roce 2013 byla snížená funkce ledvin spojena s 4 % úmrtí na celém světě, což představuje 2,2 milionu případů úmrtí. Více než polovina (1,2 milionu) těchto úmrtí nastala z kardiovaskulárních příčin, zatímco příčinou 0,96 milionu úmrtí bylo samotné selhání ledvin.

Onemocnění ledvin znamená podobné riziko jako vysoká hladina cholesterolu

Ve srovnání s dalšími metabolickými rizikovými faktory a jejich negativním vlivem na zdraví se snížená funkce ledvin řadí za vysoký systolický krevní tlak, vysoký index tělesné hmotnosti (BMI) a vysokou hladinu glukózy nalačno a má podobný dopad jako vysoká hladina celkového cholesterolu. Uvedené výsledky tak naznačují, že pro posouzení skutečného dopadu chronického onemocnění ledvin na celosvětovou populaci je nezbytné brát v úvahu nejen úmrtí z důvodu selhání ledvin, ale také jeho úzkou souvislost s úmrtím z kardiovaskulárních příčin.

Zdroje: https://medicalxpress.com/news/2017-04-kidney-disease-major-cardiovascu…
http://jasn.asnjournals.org/content/early/2017/04/12/ASN.2016050562

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme