Peritoneální dialýza

Peritoneální dialýza nebo hemodialýza?

Pro zhruba 70 % nemocných se selháním ledvin, kteří čekají na transplantaci nebo z nějakého důvodu nemohou transplantaci podstoupit, je vhodná jak hemodialýza, tak peritoneální dialýza. Všichni mají právo na to, aby si zvolili typ léčby na základě dostupných informací a svého zdravotního stavu.

Peritoneální dialýza - pro a proti

Peritoneální dialýzu provádí pacient sám v domácím prostředí, což má nepochybně vliv na kvalitu života a psychický stav pacienta. Pacienti s peritoneální dialýzou jsou často schopni chodit do zaměstnání, studovat, aktivně trávit volný čas nebo dokonce cestovat. K lékaři stačí docházet na kontrolu jednou za 4–6 týdnů, na rozdíl od hemodialýzy, kdy je pacient nucen několikrát týdně docházet do dialyzačního centra. Procedura probíhá více kontinuálně, nikoli skokově jako u hemodialýzy, hladiny krevního tlaku, tekutin a minerálů v těle jsou stálejší. Dieta u této metody může být méně striktní a úmrtnost pacientů je na počátku léčby nižší než u hemodialýzy. Peritoneální dialýza vyžaduje mít u sebe neustále zásobu dialyzačních roztoků a koutek pro provádění dialýzy. Ke komplikacím peritoneální dialýzy patří zejména riziko vzniku zánětu pobřišnice (peritonitidy). Čistící schopnost peritonea se může časem snížit tak, že je nutné přejít na hemodialýzu. Vyústění katétru na břišní stěně relativně omezuje možnost koupání kvůli infekci. Některým nemocným vadí v sexuálním životě trvalá přítomnost katétru. Pro některé se může časem stát každodenní provádění dialýzy velkou zátěží a zvolí raději přechod na hemodialýzu.

Hemodialýza - pro a proti

Výhodou hemodialýzy je bezpochyby užší kontakt se zdravotnickým personálem a zdravotnickým zařízením, příp. sociální kontakty s ostatními pacienty na dialýze. Nemocný nemusí dialýzu provádět sám a ve dnech mezi dialýzami má úplné volno. Pokud je dialyzován přes shunt či graft (a ne kanylu nebo permanentní katétr), může se dokonce koupat doma i ve volné přírodě. Hemodialýza poskytuje větší možnost navýšit dávku léčby. Hemodialýza se provádí nárazově, většinou 3krát týdně. Aby nedošlo k přílišnému nahromadění některých látek, je nutné držet přísnější dietu než u peritoneální dialýzy. Při hemodialýze se rychleji ztrácí zbytková funkce ledvin, což s sebou nese další omezení v dietě i možný větší počet zdravotních komplikací. Častý vstup do žilního systému může poškozovat žíly a vede k většímu nebezpečí infekce. Nepříjemný je také zvýšený pocit únavy po každé dialýze. Při cestování je nutné brát ohled na dostupnost dialyzačního střediska a zajištění termínu dialýz.

Situace v České republice

V České republice žije přibližně 3750 lidí s transplantovanou ledvinou, dialýzou se léčí asi 6 000 obyvatel. Většina z nich je léčena hemodialýzou (92 %) a jen malá část, přibližně 8 %, je léčena peritoneální dialýzou, např. v Nizozemsku využívá peritoneální dialýzu až 20 % pacientů, ve Velké Británii 36 %, ve Skandinávii 22–38 %.

Zdroje: http://www.zdn.cz http://www.cskb.cz http://www.domaci-dialyza.cz http://www.nefrologie.eu

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme