Peritoneální dialýza

Peritoneální dialýza

Jak si můžete přečíst v popisu peritoneální dialýzy, zakládá se pro ni břišní katetr. Jde o hadičku vstupující do dutiny břišní, která slouží k napouštění a vypouštění dialyzačního roztoku.

Ač je vstup pro peritoneální dialýzu na těle viditelný, tato forma „čištění organismu“ dává pacientovi větší svobodu a mnohdy i pohodlí. Navíc správně ošetřovaný břišní vstup vydrží bez komplikací řadu let a lze ho snadno skrýt pod oděvem. Pro péči o hygienu se sice obecně preferuje sprchování, mnoho ošetřujících lékařů ale dovoluje koupání v mořské vodě. Speciální krytí výstupu katetru pak umožňuje koupání i v bazénu nebo vaně.

Tento typ dialýzy, ať už běžnou denní formou, nebo v automatizované podobě pomocí přístroje v nočních hodinách (tzv. APD), je svými výsledky rovnocenný hemodialýze. Pro tuto možnost se rozhodují zejména pacienti, kteří oceňují nezávislost a flexibilitu, případně mají potíže s mobilitou a dojíždění na dialyzační středisko je zbytečně zatěžuje. Vhodnou alternativou je i pro pacienty, jimž jejich zdravotní stav nedovoluje podrobovat se hemodialýze.

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme