Peritoneální dialýza

Jak probíhá peritoneální dialýza?

Peritoneální dialýza se označuje také jako domácí dialýza, neboť pacient ji může absolvovat v pohodlí domova. Protože správné provedení výměn je plně v rukou pacienta, případně osoby, která se o pacienta doma stará, předchází zahájení peritoneální dialýzy podrobné zaškolení odborným personálem dialyzačního střediska.

Zaškolení může mít více forem, od hospitalizace ve spolupracující nemocnici přes ambulantní návštěvy dialyzačního střediska až po návštěvy přímo doma u pacienta. Po řádném zaškolení pacient nebo pečující osoba bezpečně zvládá sterilní napojení koncovky peritoneálního dialyzačního katetru na vaky s dialyzačním roztokem, vypouštění a napouštění dialyzačního roztoku, jeho zvážení i kontrolu, odpojení od vaků a uzavření koncovky katetru.

V případě noční peritoneální dialýzy s přístrojem APD je pacient informován především o nastavení a obsluze přístroje a zvládání případných alarmů. Také dostane kontakt na 24hodinovou telefonickou podporu, na niž se může obrátit v případě neočekávaných potíží. Podobně může každý pacient kontaktovat své dialyzační středisko.

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme