Představuje kofein přínos pro pacienty s onemocněním ledvin?

Prospěšnost či škodlivost konzumace kofeinu v podobě kávy je již dlouho předmětem široké diskuze. Jde o nejčastěji užívaný stimulant, který dokáže potlačit dočasně únavu, zlepšit koncentraci a zvýšit bdělost. Studie z poslední doby dokonce naznačují, že pití kávy může u běžné populace prodlužovat život. Jak je to však s jeho vlivem na pacienty s onemocněním ledvin?

Kofein snížil riziko úmrtí

Portugalští vědci se snažili zjistit, zda konzumace kofeinu prodlužuje život také pacientům s chronickým onemocněním ledvin. U více než 2 tisíc pacientů s chronickým onemocněním ledvin zkoumali souvislost mezi spotřebou kofeinu a úmrtností.
Výsledky ukázaly, že celková úmrtnost byla nepřímo úměrná přijaté dávce kofeinu. Ve srovnání se skupinou pacientů s nejnižší spotřebou kofeinu měli ti, kteří konzumovali kofeinu nejvíce, až o 24 % nižší riziko úmrtí.

Kofein prodlužující život

Výsledky studie sice nedokazují, že by pití kávy snižovalo riziko úmrtí. Naznačují však možný na dávce závislý ochranný účinek kofeinu u pacientů s chronickým onemocněním ledvin.
Pokud by byl tento přínos potvrzen dalším klinickými studiemi, představovalo by pití kávy poměrně jednoduchou, klinicky prospěšnou a levnou možnost jak snížit riziko úmrtí u pacientům s chronickým onemocněním ledvin.

Zdroj: "https://www.asn-online.org/education/kidneyweek/2017/program-abstract.a…":http://

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme