Příjem tekutin během léta
Horké letní dny mohou být velkou zátěží zejména pro ty, kteří musí omezovat příjem tekutin. Příliš mnoho tekutin může vést k nebezpečným komplikacím jako je edém, zvýšený krevní tlak nebo dušnost. Nadměrný váhový přírůstek mezi dvěma dialýzami může způsobit křeče nebo závratě v průběhu dialýzy.
Denní příjem tekutin
Váhový přírůstek mezi dvěma dialýzami by neměl překročit 2 až 2,5 % vaší tělesné hmotnosti. Mějte na paměti, že každých 500 ml (2 hrnky) tělem nezpracované tekutiny se rovná váhovému přírůstku 0,5 kg. Váhový přírůstek se však může lišit v závislosti na množství vyloučené moči. Obecně platí, že můžete vypít 0,5 litru (2 hrnky) tekutiny za den plus množství rovnající se objemu vyloučené moči. Pokud se objeví průjem nebo zvracení, je potřeba tekutin vyšší, aby se zabránilo dehydrataci organizmu. Do příjmu tekutin započítáváme všechny přijaté kapaliny, mimo jiné rovněž kávu, čaj, zmrzlinu, želé, polévky, led, mléko, nealkoholické nápoje, džusy, alkohol či tekuté výživové doplňky.
Jak zvládnout omezený příjem tekutin v horku?
- Pijte pouze tehdy, když máte opravdu žízeň.
- Pijte pomalu.
- Nepijte ze zvyku nebo jen proto, že jste ve společnosti.
- Pijte z malých šálků a sklenic. Pomocí odměrky zjistěte jejich přesný objem.
- Léky užívejte s jídlem nebo zapíjejte nápojem připraveným k jídlu.
- Vybírejte si k jídlu studené potraviny s vyšším obsahem vody.
- Vyhýbejte se slaným potravinám, vyvolávají pocit žízně.
- Snažte se příjem tekutin hradit pomocí povolených nápojů a pokrmů. Vzdejte se kávy, čaje, slazených nápojů a alkoholu. Volte spíše mléko, polévky, džusy a další povolené potraviny.
- Na svačinu mezi hlavními jídly si dejte vychlazené ovoce nebo zeleninu.