Probiotika potlačují zánět ledvin

Laktobacily, probiotické bakterie, které jsou součástí zdravé střevní mikroflóry, mohou podle výsledků nedávného výzkumu přispívat k potlačení zánětlivého onemocnění ledvin. Přidání těchto bakterií do stravy myší s lupusovou nefritidou vedlo ke zlepšení funkce ledvin a zvýšilo přežití zvířat. Pozitivní přínos však byl zjištěn pouze u samic.

Přídavek laktobacilů ke stravě zlepšil funkci ledvin

Lupusová nefritida je poškození ledvin objevující se u části pacientů trpících onemocněním s názvem systémový lupus erythematodes. Jedná se o autoimunitní onemocnění způsobující multiorgánové postižení. Může způsobit poškození mnoha životně důležitých tkání a orgánů, např. ledvin, kůže, kloubů či srdce. Častěji se vyskytuje u žen.
Již předchozí studie ukázala, že myši s lupusem mají ve střevech snížené množství laktobacilů. Toto zjištění vedlo k hypotéze, že zvýšení množství laktobacilů ve střevě může být jedním ze způsobů jak zmírnit symptomy lupusu. Myším, u nichž byla uměle vyvolána lupusová nefritida, přidávali vědci k potravě kombinaci pěti různých kmenů laktobacilů. Následně zjistili, že u zvířat krmených stravou s přídavkem laktobacilů došlo v porovnání s kontrolními zvířaty s normální stravou ke zlepšení funkce ledvin a zvýšenému přežití.

Laktobacily ve střevě potlačily produkci zánětlivých faktorů

Vyšší množství laktobacilů ve střevě také zlepšilo odolnost střev, tzn. že poklesl únik toxinů, mikroorganismů a jiných střevních produktů ze střeva do krevního řečiště. Navíc také došlo k potlačení tvorby prozánětlivých faktorů, což mělo vliv na snížení zánětu ledvin. Zatím však není zcela zřejmé, proč se zdravotní přínos projevil pouze u samic. Spekuluje se, že na vině může být mužský hormon testosteron.

Zmíněné výsledky naznačují, že jednoduchá dietní intervence v podobě probiotik by mohla pomoci s potlačením projevů tak závažného onemocnění jako je lupusová nefritida. Nyní bude třeba dalších studií, aby se zjistilo, zda se tento zdravotní efekt probiotik týká také lidí.

Zdroj: www.medicalnewstoday.com/articles/319629.php

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme