Proteinová tyčinka – rychlý a snadný zdroj bílkovin

Pro pacienty na hemodialýze může být v některých případech problém zařadit do jídelníčku dostatečné množství bílkovin. Někdy lze denní příjem bílkovin zajistit také pomocí proteinových tyčinek, které jsou příkladem rychlého a snadno dostupného zdroje proteinů. Jsou však vyhrazeny spíše pro situace, kdy není možné sáhnout po běžných potravinách s obsahem kvalitních bílkovin, např. při delší cestě.

Proteinové tyčinky jako doplněk kvalitních bílkovin

Zvýšenou potřebu bílkovin na dialýze je třeba hradit zejména v podobě kvalitních bílkovin. Zdrojem vysoce hodnotných bílkovin je zejména maso, mléčné výrobky, ryby a vejce. Proteinové doplňky stravy jsou další alternativou ke zvýšení obsahu bílkovin ve stravě. Jsou k dispozici v tekuté či práškové formě, nebo právě v podobě proteinových tyčinek. Výhodou tyčinek je zejména to, že můžou být stále při ruce. Lze je vzít kamkoli s sebou, nevyžadují žádnou přípravu.

Jak správně vybírat

Na trhu však existuje mnoho různých typů proteinových tyčinek s různým obsahem bílkovin a dalších složek, které je nutné sledovat. Při jejich nákupu proto vždy zkontrolujte hodnoty nutričního složení na obalu. Při výběru vhodné proteinové tyčinky vybírejte podle následujících parametrů nebo požádejte o pomoc nutričního specialistu či vašeho nefrologa.

 • Bílkoviny: 15 gramů a více
 • Draslík: 200 miligramů a méně
 • Fosfor: 150 mg/15 % nebo méně z doporučeného denního příjmu
 • Sodík: 300 miligramů nebo méně

  Zdroj: http://blogs.davita.com/kidney-diet-tips/protein-bars-quick-easy-protei…

 • Mohlo by Vás zajímat

  Zeptejte se, poradíme

  Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

  Chci se zeptat odborníka B. Braun

  Zeptejte se, poradíme