Průlomový objev v oblasti regenerativní medicíny

Výzkumníci z univerzity v americkém Ohiu vyvinuli novou technologii, tzv. tkáňovou nanotransfekci (TNT), pomocí níž dokážou generovat jakýkoliv typ tělních buněk. Tato metoda by mohla být v budoucnu použita k regeneraci poraněné tkáně nebo k obnovení funkce stárnoucí tkáně, včetně nervových buněk, cév a dokonce i celých orgánů.

Nová metoda na bázi nanotechnologie

Technologii TNT tvoří dva klíčové prvky – čip a biologická komponenta. Čip vyvinutý pomocí nanotechnologie transportuje k buňkám těla specifickou biologickou složku, která umožňuje přeměnu jednoho typu buněk na jiný. TNT nevyžaduje žádné laboratorní postupy a je neinvazivní. Aplikuje se pomocí přístroje vysílajícího pouze malý elektrický náboj, který pacient sotva pocítí.

Vědci plánují otestovat novou metodu u lidí

Vědci při svých experimentech použili myši a prasata. V jejich poraněných končetinách s narušeným prokrvením dokázali přeprogramovat kožní buňky tak, aby se z nich staly buňky cév. Během jednoho týdne se v postižené noze objevily fungující krevní cévy a další týden došlo ke zhojení končetiny. Při laboratorních testech se ukázalo, že podobným způsobem lze připravit také nervové buňky. Když byly injekčně podány myším, zvířata se zotavila z postižení v podobě mozkové mrtvice.

Vědci plánují v příštím roce zahájit klinické hodnocení, aby tuto technologii otestovali u lidí.

Zdroje: https://wexnermedical.osu.edu/mediaroom/pressreleaselisting/researchers…
www.nature.com/nnano/journal/vaop/ncurrent/full/nnano.2017.134.html?fox…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme