Renální denervace léčí vysoký tlak

V České republice se začíná používat nová metoda k léčbě vysokého krevního tlaku. Pomůže především pacientům, u nichž se problém nedařilo dlouhodobě vyřešit běžnými metodami a bude pro ně znamenat podstatné snížení denní dávky léků. Jedná se o tzv. renální denervaci, při které je pacientovi v lokální anestezii zaveden přes tříslo do ledvinné tepny speciální vodič. Pomocí vysokofrekvenčního elektrického proudu lékař provede bodovým zahřáním tkáně postupně po obvodu tepny přerušení sympatické nervové pleteně. Přerušením nervové stimulace ledvin dochází u většiny pacientů k poklesu krevního tlaku.

Metoda přerušení sympatických nervů k léčbě hypertenze není nová. V minulosti před objevem antihypertenzních léků byla jedinou účinnou metodou tzv. neselektivní chirurgická sympatektomie. Pro výskyt řady komplikací po objevu účinné medikace tato metoda byla opuštěna. Minimálně invazivní intravaskulární denervace renálních tepen tak představuje renesanci dříve známého principu léčby hypertenze.

říjen 2011

Zdroj:
"ceskatelevize.cz":http://www.ceskatelevize.cz/porady/1095946610-diagnoza/219-renalni-dene…
"tribune.cz":http://www.tribune.cz/clanek/22009-co-noveho-v-problematice-

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme