Rizika pro onemocnění ledvin jsou přítomna řadu let před stanovením diagnózy

Nová zjištění naznačují, že rizikové faktory pro vznik chronického onemocnění ledvin je možné identifikovat i 30 let před tím, než bývá obvykle stanovena diagnóza. Ukazuje se tak, že některé časné preventivní intervence by mohly zabránit vzniku vážného onemocněním ledvin.

Minulost pacientů s nemocnými ledvinami

Sledování účastníků studie probíhalo dlouhodobě, a proto bylo možné hodnotit přítomnost rizikových faktorů i několik desítek let zpětně, tedy v době před rozvojem samotného onemocnění.

V rámci studie bylo identifikováno 441 nových případů chronického onemocnění ledvin, k nim byla přiřazena kontrolní skupina 882 jedinců, u kterých se choroba ledvin nevyvinula.

Hypertenze, obezita a triglyceridy

Ti, u kterých se nakonec chronické onemocnění ledvin objevilo, měli 30 let před stanovením diagnózy:

  • o 76 % větší pravděpodobnost výskytu hypertenze
  • o 71 % větší pravděpodobnost obezity
  • o 43 % větší pravděpodobnost vyšší hladiny triacylglycerolů.

20 let před stanovením diagnózy pak měli o 38 % větší pravděpodobnost hypertenzi, o 35 % větší pravděpodobnost vyšší hladiny triacylglycerolů a téměř 3krát větší pravděpodobnost výskytu diabetu. Čím více rizikových faktorů se u jedince v minulosti objevilo, tím větší byla pravděpodobnost rozvoje chronického onemocnění ledvin.

Rizika potírat v zárodku

Zmíněný výzkum naznačuje, že uvedené rizikové faktory mohou být přítomny dlouho předtím, než je nemoc diagnostikována. I přes určité omezení studie z těchto výsledků vyplývá, že je nutné zabývat se těmito rizikovými faktory hned v zárodku, aby se dalo úspěšně předcházet budoucím onemocněním. Zdravotníci, pacienti, ale i zdravá populace získávají odbornou podporu pro preventivní aktivity snižující riziko vzniku onemocnění ledvin.

Zdroj: http://www.nephrologynews.com/articles/110298-risk-factors-for-chronic-…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme