Péče po transplantaci

Selhání ledvin po transplantaci a protilátky

Podle nedávných zjištění může hlavní typ protilátek přítomných v krvi po transplantaci určovat pravděpodobnost odmítnutí orgánu. To by mohlo lékařům pomoci identifikovat pacienty, kteří potřebují agresivnější léčbu, aby ochránili zdraví transplantovaného orgánu.

Protilátky proti dárcovským HLA antigenům

U pacientů po transplantaci se často vyvine imunitní reakce namířená proti novému orgánu. Tvoří se tzv. protilátky proti dárcovským HLA antigenům. HLA antigeny představují systém antigenů vyskytujících se na buňkách lidského organismu. Jejich kombinace je specifická pro každého jedince a co největší podobnost HLA antigenů dárce a příjemce je podmínkou úspěšné transplantace. I když přítomnost protilátek proti dárcovským HLA antigenům u příjemce obvykle není dobrým znamením, ne vždy je důvodem okamžitého odmítnutí orgánu.

Dominantní protilátky určují riziko odmítnutí orgánu

Studie vědců z Francie a Spojených států zahrnovala 125 pacientů po transplantaci ledviny s dárcovskými specifickými anti-HLA protilátkami detekovanými v prvním roce po transplantaci. Přítomnost různých typů protilátek byla spojena s různým průběhem odmítnutí transplantovaného orgánu. Pacienti, u nichž převažovaly protilátky IgG3, měli vyšší pravděpodobnost odmítnutí orgánu brzy po transplantaci. U transplantovaných s převahou protilátek IgG4 došlo k odmítnutí orgánu obvykle mnohem později po transplantaci.

Přítomnost protilátek neznamená vždy odmítnutí orgánu

Výsledky studie mohou pomoci při objasňování příčin toho, proč někteří pacienti po transplantaci mají dobré výsledky i navzdory přítomnosti protilátek proti dárcovským HLA antigenům, zatímco u jiných dochází za podobných podmínek k rychlému zhoršení transplantovaného orgánu.

Zdroj: www.asn-online.org/about/press/releases/ASN_PR_20150814_JASN1120Lefauch…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme