Snížený příjem sodíku může zlepšit albuminurii

Snížení spotřeby sodíku na přibližně 2,5 g denně bylo v nizozemské studii spojeno se zlepšením albuminurie u pacientů s chronickým onemocněním ledvin bez diabetu na standardní léčbě. Samotné přidání parikalcitolu, aktivátoru receptoru vitaminu D, ke standardní terapii mělo minimální efekt. Avšak kombinace omezeného příjmu sodíku ve stravě spolu s užíváním parikalcitolu mělo nejsilnější vliv na snížení albuminurie.

Nejvyšší snížení albuminurie způsobil snížený příjem sodíku

U 45 pacientů s chronickým onemocněním ledvin stupně 1 až 3 vědci po dobu 8 týdnů zkoumali jak účinky kombinace parikalcitolu a omezeného příjmu sodíku, tak i samostatné působení obou zmíněných intervencí. Běžná konzumace sodíku byla spojena s albuminurií o hodnotě 1060 mg / 24 hodin. Užívání parikalcitolu při běžnému příjmu sodíku pak zmírnilo albuminurii na 990 mg / 24 hodin. Avšak pouhé snížení příjmu sodíku ve stravě bylo spojeno se snížením albuminurie na 717 mg / 24 hodin.

Již 2,5 g sodíku denně představuje zdravotní přínos

Výsledky studie tak potvrzují prospěšnost omezení sodíku ve stravě u pacientů s chronickým onemocněním ledvin. Pacienti ve studii přijali v průměru 4 gramy sodíku za den, což podle autorů studie obecně odpovídá příjmu sodíku u pacientů s chronickým onemocněním ledvin. Spotřeba u pacientů se sníženým příjmem sodíku činila 2,5 g za den. Toto omezení vedlo k významnému snížení albuminurie a krevního tlaku, což naznačuje, že i mírné snížení příjmu sodíku může znamenat významný zdravotní přínos. Další studie bude nutné zaměřit na zkoumání možných rizik a přínosů terapeutické kombinace – parikalcitol a dietní omezení sodíku. A bude také přínosné porovnat léčebný efekt u nediabetických pacientů a pacientů s diabetem.

Zdroje: www.renalandurologynews.com/chronic-kidney-disease-ckd/sodium-reduction…
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27856633

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme