Sója jako součást ledvinné diety

Současná nabídka produktů ze sóji je bohatá a lehce dostupná. Patří sem především sójové boby, sójové mléko, tofu, tempeh (fermetovaný sójový výrobek), sojový proteinový prášek, sojové oříšky a nejrůznější náhražky masa. Konzumace sójových potravin, zejména sójové bílkoviny, přináší výhody jak pro osoby s chronickým onemocněním ledvin, tak pro dialyzované pacienty i pacienty po transplantací ledviny. Z vědeckých studií také vyplývá, že nahrazením živočišných bílkovin sójovou bílkovinou se u pacientů s chronickým onemocněním ledvin snižuje ztráta bílkovin močí (proteinurie).

Výhody sóji

Sójová bílkovina patří podobně jako živočišné bílkoviny k těm vysoce kvalitním. Na rozdíl od masa však sója neobsahuje cholesterol, má pouze nízký obsah nasycených tuků, a snižuje proto riziko kardiovaskulárních onemocnění. Obsahuje rovněž izoflavony, látky rostlinného původu, které potlačují zánět a působí jako antioxidant.

Nevýhody sóji

Sójové produkty jsou vyrobeny ze sojových bobů, které mají přirozeně vysoký obsah draslíku a fosforu. Tato informace bývá bohužel jen zřídka uvedena na etiketě výrobku. Množství sodíku v sójových potravinách se pohybuje od nízké až po velmi vysokou.

Také osoby alergické na sóju, a ty s problémy se štítnou žlázou, by se měly sójovým potravinám a nápojům vyhýbat. Rizikový může být i zvýšený příjem izoflavonů ze sóji, které mají v těle podobný účinek jako estrogen. Z tohoto důvodu je vhodné konzumovat sóju pouze v přiměřeném množství.

Sójové produkty

  • Edamame – velké boby, které se sklízí ještě zelené. 1/2 šálku obsahuje 11 g bílkovin, 485 mg draslíku, 142 mg fosforu, 13 mg sodíku a 3,8 g vlákniny. Obsah draslíku je asi třikrát vyšší než u porce masa poskytující stejné množství bílkovin.
  • Sójové mléko – nápoj vyráběný ze sóji. Předem namočené boby se rozdrtí, uvaří a následně přecedí. Existuje mnoho variant sójového mléka, např. ochucené, obohacené vitamíny B 12 a D nebo fosforečnanem vápenatým, který může být problémem pro lidi s onemocněním ledvin. Jeden šálek obsahuje 6 až 7 g bílkovin, 60–300 mg vápníku, 150–345 mg draslíku, 80–250 mg fosforu a 85–120 mg sodíku. Kvůli vysokému obsahu vápníku, fosforu a draslíku některých značek sójového mléka je obtížné ho zařadit do ledvinné diety. Pečlivě pročítejte štítky na výrobcích, případně se poraďte a dietologem.
  • Sójový proteinový izobát – bílkovinná složka extrahovaná z odtučněných sójových vloček, které vznikají jako vedlejší produkt při výrobě sójového oleje. Přidává se do proteinových a energetických tyčinek nebo se prodává ve formě sójového proteinového prášku. Ve 100 g prášku je obsaženo 80,5 g bílkovin, 770 mg fosforu, 80,5 mg draslíku, 998 mg sodíku a 175 mg vápníku.
  • Tempeh – fermentovaný sójový výrobek, který se používá jako plnohodnotná náhrada masa. Díky fermentaci získává tempeh nejen vysoký podíl proteinů, vláknin a vitamínů, ale také intenzivnější aroma. 1/2 šálku obsahuje 15 g bílkovin, 220 mg fosforu, 340 mg draslíku, 8 mg sodíku a 92 mg vápníku.
  • Tofu – známé jako sojový sýr, vyrábí se vysrážením sójového mléka. Existuje v různých konzistencích od měkké až po extra tvrdou. Přírodní tofu má neutrální chuť a lze jej upravovat různými způsoby. Dovede absorbovat jakoukoliv chuť a vůni, které převezme z přidaných ingrediencí. 1/2 šálku měkkého tofu obsahuje průměrně 8 g bílkovin, 114 mg fosforu, 150 mg draslíku a 10 mg sodíku. Extra tvrdá forma tofu obsahuje 12 g bílkovin, 155 mg fosforu, 225 mg draslíku a 95 mg sodíku. Obsah vápníku se pohybuje od 40 mg až po více než 400 mg podle toho, zda byl při zpracování použit síran vápenatý.

Zdroj: "davita.com":http://www.davita.com/kidney-disease/diet-and-nutrition/lifestyle/soy-f…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme