Střevní bakterie v prevenci ledvinových kamenů

Látky produkované střevními bakteriemi *Oxalobacter formigenes* mohou zabránit vzniku ledvinových kamenů nebo pozitivně přispívat k jejich léčbě. Naznačuje to alespoň nedávná preklinická studie vědců z Chicagské univerzity.

Střevní bakterie využívají šťavelany jako zdroj energie

Ledvinové kameny vznikají v močových cestách nahromaděním minerálních solí, které vykrystalizují a vytvoří spolu pevný konkrement. Jedná se často o velmi bolestivé a nepříjemné onemocnění s řadou komplikací, které může souviset i s pozdějším vznikem chronického onemocnění ledvin. Existuje několik typů ledvinových kamenů v závislosti na typu krystalů, ze kterých se skládají. Časté bývají kameny tvořené šťavelanem vápenatým. Bylo zjištěno, že bakterie *Oxalobacter formigenes* žijící ve střevech využívají šťavelany jako zdroj energie pro své přežití. Snižují tak jejich množství, které má být vyloučeno ledvinami, a v důsledku toho také riziko tvorby ledvinových kamenů.

Bakterie snížily hladiny šťavelanů v moči myší přibližně o 33 %

Výzkumníci prováděli experimenty s tkáňovými kulturami lidských střevních buněk a na myších, aby lépe pochopili roli a aktivitu těchto bakterií při regulaci hladin šťavelanů v těle. Pozorovali, že některé látky produkované bakteriemi stimulují transport šťavelanů lidskými střevními buňkami. Látky produkované bakteriemi *Oxalobacter formigenes* u myší podpořily snížení hladin šťavelanů v moči přibližně o 33 %.

Výsledky zmíněné studie naznačují, že látky produkované střevními bakteriemi *Oxalobacter formigenes* jsou spojeny se snížením rizika vzniku ledvinových kamenů. Podle autorů studie je však přímé podávání probiotických bakterií v rámci klinické praxe značně problematické. Efektivnější a bezpečnější by podle nich mohla být spíše terapie založená přímo na vývoji účinných látek získaných z takovýchto bakteriálních kultur.

Zdroj: http://ckdnews.com/2016/10/19/gut-bacteria-may-help-prevent-treat-kidne…
http://jasn.asnjournals.org/content/early/2016/10/12/ASN.2016020132.abs…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme