Tělesný tuk a ateroskleróza

Ateroskleróza patří k hlavním příčinám nemocnosti a úmrtnosti u pacientů na hemodialýze. Vědci zabývající se tímto problémem zjišťovali souvislost mezi aterosklerózou a procentem tělesného tuku, BMI (Body Mass Index, index tělesné hmotnosti) a indexem pas/boky u pacientů na hemodialýze.

Z výsledků výzkumu vyplývá, že vztah mezi aterosklerózou a vysokým procentem tělesného tuku existuje pouze u dialyzovaných žen. U žen byly také naměřeny významně vyšší hodnoty procenta tělesného tuku, BMI i indexu pas/boky.

Procenta tělesného tuku a mužské pohlaví mohou být faktory přispívajícími ke vzniku kardiovaskulárního onemocnění. Nicméně dialyzované pacientky s vysokým procentem tělesného tuku měly vyšší riziko kardiovaskulárních onemocnění než jejich mužské protějšky. K podrobnějšímu zhodnocení těchto rozdílů mezi pohlavími budou zapotřebí další vědecké studie.

Zdroj: "http://www.jrnjournal.org/article/S1051-2276(11)00159-2/abstract":http://www.jrnjournal.org/article/S1051-2276(11)00159-2/abstract

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme