Umožnit lidem nakaženým virem HIV darovat orgán by mohlo zachránit životy

Američtí lékaři se zasazují o to, aby Kongres Spojených států zrušil zákaz, který nedovoluje lidem s HIV stát se po své smrti dárcem orgánu. Zhruba 500 HIV pozitivních pacientů, kterým každý rok selžou ledviny, by tak mohlo být transplantováno během měsíců a nebyli by nuceni na transplantaci čekat několik roků, jak je to v současnosti obvyklé. Pokud by tyto transplantace byly legalizovány, nejenom že by HIV pozitivní kandidáti na transplantaci získali orgán dříve, ale jejich vyřazením z čekací listiny, by se zkrátil čekací čas pro pacienty, kteří nejsou infikováni HIV.

Zákaz darovat orgán HIV pozitivním pacientem je pozůstatek 80. let, kdy bylo stále nejasné, co způsobuje AIDS, v té době devastující nové epidemie, která válcovala Spojené státy.

V současné době roste také počet HIV pozitivních pacientů, kterým jsou transplantovány ledviny nebo játra z důvodu toxického vlivu antiretrovirové terapie, která dokáže zpomalit postup HIV infekce.

Užití HIV infikovaných orgánů samozřejmě není úplně bez obav. Musí být vyřešeny lékařské a bezpečnostní otázky. Doktoři si musí být jistí, že darovaný orgán je dostatečně zdravý, aby mohl být transplantován, a že existuje minimální riziko nákazy příjemce ještě agresivnějším virovým kmenem. Obavy z náhodného transplantování HIV pozitivního orgánu HIV negativnímu pacientovi by mohlo vyřešit využití podobných postupů jako při transplantaci orgánů infikovaných hepatitidou C.

březen 2011

Zdroj:
"sciencedaily.com":http://www.sciencedaily.com/releases/2011/03/110330101246.htm

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme