Užívání vitamínů na dialýze

Vitamíny jsou nezbytné pro správné fungování našeho organismu. Většina lidí získá potřebnou denní dávku vitamínů v každodenní vyvážené stravě. Bohužel dieta pro pacienty s onemocněním ledvin znamená omezenou konzumaci mnoha potravin, které jsou významným zdrojem vitamínů.

Vitamínové preparáty

Důvodů sníženého příjmu vitamínů u osob s onemocněním ledvin nebo na dialýze může být více, např. nedostatečný příjem potravy kvůli nechutenství, narušené vstřebávání a využití vitamínů z důvodu užívání léků, ztráty některých vitamínů nebo hromadění jiných v důsledku dialýzy.
Mnoho lékařů tak svým pacientům obvykle předepisuje vitaminy skupiny B, vitamin C a kyselinu listovou. Je však nezbytné, aby tyto preparáty byly užívány pouze na doporučení ošetřujícího lékaře.

Pozor na multivitamíny

Multivitamínové přípravky často obsahují také vitamíny a minerály, které není nutné užívat, a naopak mívají nedostatečný obsah těch, které dialyzovaný pacient opravdu potřebuje. Obvykle obsahují i vitamíny A, D, E a K (tzv. vitamíny rozpustné v tucích), které nemocným mohou způsobit problémy. Vitamín A není odstraňován dialýzou, může se hromadit v těle a vést k chudokrevnosti, zvýšené hladině triglyceridů a vápníku. Multivitamínové tablety také obsahují pouze neaktivní formu vitamínu D, kterou již nemocné ledviny nejsou schopny aktivovat. Pokud potřebujete zvýšené dávky vitaminu D, bude vám předepsána jeho aktivní forma. Vitamín E může být užitečný, ale mohlo by dojít k toxickému zvyšování jeho hladiny. Vitamín K nemusí být doplňován, pokud jste dlouhodobě neužívali antibiotika a nemáte problémy se srážlivostí krve. Multivitaminové preparáty také často obsahují i minerály jako vápník a fosfor, které nejsou vhodné pro dialyzované pacienty.

Kdy užívat vitamíny?

Vitamíny užívejte vždy až po absolvování dialyzační procedury, aby tělo mělo dostatek času na jejich vstřebání a využití. V opačném případě by mohly být z krve odstraněny při dialýze.

Zdroj: "aakp.org":http://www.aakp.org/aakp-library/Vitamins-&Supplements/

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme